Home WiadomościZe Świata Papież: najbardziej niebezpieczną postawą chrześcijanina jest pycha

Papież: najbardziej niebezpieczną postawą chrześcijanina jest pycha

Redakcja

Papież Franciszek powiedział w środę, że “najbardziej niebezpieczną postawą chrześcijańskiego życia jest pycha”. W trakcie audiencji generalnej w Watykanie przestrzegał wiernych przed wyniosłością i zarozumiałością.

Podczas spotkania z kilkunastoma tysiącami wiernych na placu Świętego Piotra papież analizował słowa z modlitwy “Ojcze nasz”: “Odpuść nam nasze winy, jak i my odpuszczamy naszym winowajcom”.

Przeczytaj całość papieskiej katechezy>>

“Tak jak potrzebujemy chleba, tak również potrzebujemy przebaczenia i to każdego dnia” – mówił Franciszek i wyjaśnił: “Chrześcijanin, który się modli, prosi Boga przede wszystkim o wybaczenie swoich win, czyli grzechów i złych rzeczy, które czyni”.

“Nawet gdybyśmy byli ludźmi doskonałymi, gdybyśmy byli krystalicznymi świętymi, którzy nigdy nie odstępują od życia w dobru, to zawsze pozostajemy dziećmi, które wszystko zawdzięczają Ojcu” – zaznaczył.

Papież przestrzegał też przed pychą. “To postawa człowieka, który staje przed Bogiem, myśląc, że zawsze ma z nim uregulowane rachunki” – podkreślił.

I dodał: Człowiek pełen pychy “uważa, że wszystko jest na swoim miejscu”; “jak ten faryzeusz w przypowieści, który w świątyni myśli, że się modli, ale w rzeczywistości przechwala się przed Bogiem: +Boże, dziękuję Ci, że nie jestem jak inni ludzie, zdziercy, oszuści, cudzołożnicy+”.

Franciszek mówił, że “ludzie, którzy uważają się za doskonałych, krytykują innych, są pyszni; a nikt z nas nie jest dokonały, nikt”.

Zauważył, że są grzechy, które widać i te ukryte. “Są grzechy spektakularne, które powodują hałas, ale i grzechy podstępne, które zagnieżdżają się w sercu, a my nie zdajemy sobie nawet z tego sprawy. Najgorszym z nich jest pycha i wyniosłość” – ocenił.

Franciszek dodał, że w XVII-XVIII wieku był klasztor sióstr, które były doskonałe i o których mówiono, że “są czyste jak anioły, ale zarozumiałe jak diabły”. Taką postawę określił jako “grzech wymierzony w braterstwo”, gdyż sądzi się, że jest się lepszym od innych.

“Lecz wobec Boga wszyscy jesteśmy grzesznikami i mamy powód, by uderzyć się w piersi” – oświadczył papież.

Tłumaczył wiernym, że nikt nie świeci własnym światłem. “Jeśli miłujesz, to dlatego, że ktoś uśmiechnął się do ciebie, gdy byłeś dzieckiem, ucząc cię odpowiadać uśmiechem” – dodał papież.

Zachęcał, by wysłuchać opowieści więźnia, narkomana, osób, które zbłądziły w życiu. “Nie naruszając odpowiedzialności, która jest zawsze osobista, zastanów się, kto powinien być obwiniany za jego błędy; czy to tylko jego sumienie, czy może także historia nienawiści i porzucenia, którą ten ktoś niesie” – powiedział Franciszek.

Zwracając się do Polaków, mówił o zbliżającej się Niedzieli Palmowej, która wprowadzi w Wielki Tydzień. “Otwórzmy nasze serca na miłość Boga, który własnego Syna nie oszczędził, ale Go za nas wszystkich wydał dla naszego zbawienia. Niech to będzie czas miłosierdzia i łaski dla was i waszych bliskich” – podkreślił papież.

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda