Home WiadomościZe Świata Papież odwiedzi Nemi, gdzie pracował podczas Soboru

Papież odwiedzi Nemi, gdzie pracował podczas Soboru

Redakcja

Na spotkanie z Papieżem oczekuje Nemi, miejscowość położona wśród Wzgórz Albańskich, kilka kilometrów od jego letniej rezydencji. Benedykt XVI opuści Castelgandolfo w poniedziałek 9 lipca, by złożyć krótką wizytę w ośrodku werbistów Ad Gentes. Dobiega tam właśnie końca kapituła generalna tego zgromadzenia.

Papieskie odwiedziny wpisują się poniekąd w obchody 50-lecia Soboru Watykańskiego II. W czasie jego obrad ks. prof. Joseph Ratzinger jako ekspert teolog niemieckiego episkopatu uczestniczył tam bowiem w pracach zespołu przygotowującego ostateczną redakcję soborowego dekretu o misyjnej działalności Kościoła. Od pierwszych łacińskich słów tego dokumentu Ad gentes ośrodek ma swą nazwę.

Schemat dokumentu o misjach był jednym z tekstów najbardziej dyskutowanych przez ojców Soboru Watykańskiego II. Zadecydowali oni kilkakrotnie o jego przeredagowaniu. Do zespołu, który na początku 1965 r. dokonał ostatecznej redakcji, należało czterech biskupów i pięciu ekspertów soborowych, w tym kończący wówczas dopiero 38. rok życia ks. Joseph Ratzinger. Innym znanym teologiem w tej grupie ekspertów był dominikanin o. Yves Congar, późniejszy kardynał.

Na zaproszenie ówczesnego przełożonego generalnego zgromadzenia misyjnego werbistów, o. Johannesa Schütte, pracowali oni w zaciszu klasztoru w Nemi. Tekst przedstawiono w październiku na czwartej sesji Soboru. Zespół redakcyjny kontynuował intensywną pracę, uwzględniając dalsze uwagi ojców. W przedostatnim dniu Soboru, 7 grudnia 1965 r., dekret o misyjnej działalności Kościoła przyjęto największą liczbą głosów ze wszystkich soborowych dokumentów (2394 głosy za i tylko 5 przeciw). W tym samym dniu zostały uchwalone jeszcze trzy, już ostatnie, teksty soborowe, w tym dekret o wolności religijnej Dignitatis humanae i konstytucja duszpasterska o Kościele Gaudium et spes.

ak/ rv

Za: Radio Watykańskie.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda