Papież odwiedzi Sanktuarium Nowych Męczenników

W sobotę 22 kwietnia po południu Franciszek odwiedzi Sanktuarium Nowych Męczenników w bazylice pw. św. Bartłomieja (San Bartolomeo) na Wyspie Tiberina w Rzymie. Powstało ono w 1999 roku z inicjatywy św. Jana Pawła II, który powierzył je Wspólnocie Sant’Egidio (św. Idziego).

Podczas sobotniej liturgii z udziałem papieża, która rozpocznie się o godz. 17.00, głos zabiorą m.in. krewni i przyjaciele niektórych upamiętnionych tam świadków wiary. Są wśród nich m.in. Karl Schneider – syn Paula, pastora Kościoła Reformowanego, zamordowanego w 1939 roku w obozie zagłady w Buchenwaldzie, za oświadczenie, że cele nazizmu „są nie do pogodzenia ze słowami Biblii”, Roselyne – siostra ks. Jacquesa Hamela, zamordowanego w Rouen we Francji 26 lipca ub.r. po Mszy św. oraz Francisco Hernández Guevara – przyjaciel Williama Quijano, młodego człowieka należącego do Wspólnoty św. Idziego w Salwadorze, który został zabity we wrześniu 2009 roku, ponieważ prowadzone przez nią „szkoły pokoju” były dla młodzieży z z jego dzielnicy alternatywą dla band wyrostków, siejących postrach w tym kraju środkowoamerykańskim.

Po kazaniu Ojciec Święty zatrzyma się kolejno przy wszystkich sześciu kaplicach, w których znajdują się relikwie i pamiątki po męczennikach z Europy, Afryki, Azji, obu Ameryk, a także komunizmu i nazizmu. Podczas modlitwy upamiętniającej świadków wiary z wieku XX aż po nasze dni, od Ormian i innych chrześcijan, ofiar zbrodni dokonanych podczas pierwszej wojny światowej po męczenników pokoju i dialogu, jak trapiści z Notre Dame de l’Atlas w Algierii i ks. Andrea Santoro w Turcji, po ofiary mafii, jak zamordowany przez Cosa Nostra bł. ks. Pino Puglisi, po licznych misjonarzy, którzy w różnych zakątkach świata oddali życie za Ewangelię. Wspomnienie to obejmie wszystkie kontynenty, łącząc osoby znane, jak arcybiskup San Salvadoru, bł. Oscar Arnulfo Romero, i osoby nieznane ogółowi. Obecni modlić się będą też za biskupów Mara Gregoriosa Ibrahima i Paula Yazigi oraz ks. Paolo Dall’Oglio, uprowadzonych w Syrii, o których od dawna już nie ma żadnych wieści.

Po modlitwie w jednym z pomieszczeń sanktuarium Franciszek spotka się z grupą uchodźców przybyłych do Włoch dzięki tzw. korytarzom humanitarnym, wraz z kobietami-ofiarami handlu żywym towarem oraz nieletnimi pozbawionymi opieki osób dorosłych.

KAI/kw

Za: www.deon.pl