Home WiadomościZe Świata Paragwaj: sakra biskupa Gabriela N. Escobara Ayali, salezjanina

Paragwaj: sakra biskupa Gabriela N. Escobara Ayali, salezjanina

Redakcja

W sobotę, 3 sierpnia, w sanktuarium Maryi Wspomożycielki w Asunción sakrę biskupią otrzymał nowy biskup Wikariatu Apostolskiego Chaco Paraguayo – bp Gabriel N. Escobar Ayala, salezjanin.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył arcybiskup koadiutor Asunción, abp Edmundo Valenzuela, także salezjanin, w koncelebrze z licznymi biskupami. Obecny był również nuncjusz apostolski w Paragwaju, abp Eliseo Antonio Ariotti; przybyło setki wiernych i członków Rodziny Salezjańskiej.

Przy tej okazji abp Escobar publicznie podziękował Zgromadzeniu Salezjańskiemu za otrzymaną formację i obiecał bardzo bliską współpracę z różnymi wspólnotami Chaco Paraguayo, służąc im jako dobry ojciec i pasterz.

Objęcie siedziby Wikariatu, co będzie mieć miejsce w Katedrze w Fuerte Olimpo, odbędzie się natomiast w najbliższy piątek, 9 sierpnia.

Nowy pasterz będzie odpowiadać za bardzo szczególną wspólnotę. Jej ludność liczy poniżej 20 000 mieszkańców, ale rozciąga się na przestrzeni prawie 100 000 km². Geografia i przyroda na obszarze Wikariatu przedstawiają się bardzo ekspansywnie, z wieloma bogactwami już dostępnymi i jeszcze wieloma nieznanymi i ukrytymi. Istnieje także wielkie zróżnicowanie społeczne, wyrażające się w mozaice różnych narodów, od tych tubylczych po te, których przedstawiciele przybywali spod innej szerokości geograficznej w ciągu całego XX wieku. Wszystkie one, wspólnie, stworzyły historię, chociaż ta jest mało znana i niedostatecznie uznana przez społeczność Paragwaju.

Ta cząstka Kościoła żyje od przeszło wieku pod znakiem charyzmatu Ks. Bosko. W 1948 roku został ustanowiony Wikariat Apostolski pw. Maryi Wspomożycielki jako patronki, a jego pierwszym biskupem – wikariuszem apostolskim – był bp Ángel Muzzolón, salezjanin. Od tego czasu wszyscy, który po nim nastali, byli również salezjanami – biskupi: Alejo Obelar, Zacharías Ortiz i Edmundo Valenzuela.

Ks. Escobar Ayala urodził się 18 czerwca 1971 r. w Asunción. Do nowicjatu wstąpił w 1993 roku, śluby wieczyste złożył w 1999 r., a na kapłana był wyświęcony w 2001 roku. Pracował na różnych placówkach salezjańskich i pełnił różne funkcje w Inspektorii: jako delegat ds. katechezy, nauczania religii w szkole, duszpasterstwa młodzieżowego, Salezjańskiego Ruchu Młodzieżowego i komunikacji społecznej.

ANS – Asunción

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda