Home WiadomościZe Świata Paragwaj: Trzydzieści lat “Rycerza Niepokalanej”

Paragwaj: Trzydzieści lat “Rycerza Niepokalanej”

Redakcja

Trzydzieści lat, tyle właśnie trwa historia czasopisma „Tupãsy Ñe’ẽ”. „Tupãsy Ñe’ẽ” w języku guarani, który jest kochany w Paragwaju, oznacza „Głos Matki Bożej”.

Miesięcznik ten powstał dzięki o. Rufinow Oreckiemu, pierwszemu w Paragwaju misjonarzowi z prowincji krakowskich franciszkanów. Osobiście nadzorował on wydawanie i rozwój tego miesięcznika od chwili jego założenia w 1989 do roku 2005. Kolejni redaktorzy to: o. Mieczysław Wilk (2005-2009), o. Łukasz Samiec (2009-2011) i o. Andrzej Zbroja (2011-2017). Od roku 2017 redaktorem tej hiszpańskojęzycznej wersji „Rycerza Niepokalanej” jest pierwszy paragwajski kapłan w misji: o. Cristhian Riquelme.

7 grudnia 2019 roku odbyło się świętowanie 30 lat istnienia „Tupãsy Ñe’ẽ”. Była część modlitewna z Mszą świętą i adoracją, była część oficjalna z przemówieniami i wręczeniem okolicznościowych pamiątek, a także część rekreacyjna. W spotkaniu uczestniczyli także misjonarze, na czele z o. Jackiem Orłem, delegatem o. Prowincjała w Paragwaju. Podczas spotkania o. Tadeusz Pobiedziński został przedstawiony jako nowy wiceredaktor miesięcznika.

Bardzo ważnym ogniwem tego dzieła, którym jest miesięcznik „Tupãsy Ñe’ẽ” jest sieć dystrybutorów, którzy odpowiadają za sprzedaż miesięcznika. Jest ich ponad dwustu. Dzięki nim ciągle udaje się sprzedawać czasopismo, choć w epoce Internetu jest to coraz trudniejsze.

Obecnie sprzedawanych jest miesięcznie 8 500 egzemplarzy. W jubileuszowym spotkaniu uczestniczyło około 120 dystrybutorów i każdy z nich otrzymał okolicznościowy upominek. Wśród dystrybutorów szczególne miejsce zajmuje brat Wincenty Kosiewicz, który z wielkim zaangażowaniem sprzedaje osobiście każdego miesiąca ponad 1500 egzemplarzy czasopisma.

o. Tadeusz Pobiedziński/red.

Więcej (zdjęcia) na: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda