Home WiadomościZe Świata Pariacoto. Święcenia kapłańskie br. Bogdana

Pariacoto. Święcenia kapłańskie br. Bogdana

Redakcja

„Drogi Bogdanie, jak bardzo chciałbym, aby Twoje święcenia były piękną ceremonią, abyś był otoczony wszystkimi wiernymi parafii Pariacoto” – powiedział ordynariusz diecezji Chimbote biskup Ángel Francisco Piorno, podczas liturgii święceń kapłańskich br. Bogdana Pławeckiego, które odbyły się 8 sierpnia 2020 r. w Pariacoto.

„Bóg nasz Pan, w swojej Bożej Opatrzności zechciał, abyśmy przeżywali je w sposób kompletnie nietypowy” – podkreślił biskup Chimbote – „wiedz jednak, że jest wiele osób, które na odległość towarzyszą Ci, modląc się za Ciebie” – dodał hierarcha.

Trudno było nie przyznać racji ordynariuszowi diecezji, porównując scenerię święceń br. Bogdana Pławeckiego, która miała miejsce w wigilię 29-rocznicy śmierci męczenników z Pariacoto, z kontekstem celebracji tych wydarzeń w poprzednich latach. 

Od 29 lat, od pamiętnego 9 sierpnia 1991 r., gdy krew bł. Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego na zawsze została w tej kamienistej andyjskiej ziemi, Pariacoto wypełniało się w tych dniach tłumem pielgrzymów. 8 sierpnia wierni szli śladami franciszkańskich męczenników ich ostatnią drogą do Pueblo Viejo, a 9 sierpnia uczestniczyli w uroczystej Eucharystii z okazji rocznicy męczeństwa.

W tym roku, z powodu szalejącej w Peru i w Ameryce Łacińskiej pandemii, która kosztowała już Peru kilkadziesiąt tysięcy ofiar, franciszkanie nie mogli obchodzić rocznicy męczeństwa swoich błogosławionych tak, jak do tej pory…

W obliczu rozprzestrzeniającej się zarazy Covid-19, zabronione są do końca roku jakiekolwiek zgromadzenia. Do tej pory zamknięty jest ruch pasażerski między poszczególnymi rejonami, sparaliżowana jest gospodarka kraju, zamknięte są kościoły, większość instytucji i punktów usługowych.

Rejon Ancash, w którym znajduje się franciszkańska misja w Pariacoto, jest jednym z najbardziej dotkniętym przez Covid-19.  Właśnie dlatego święcenia kapłańskie br. Bogdana Pławeckiego, który – z powodu zamknięcia granic – nie mógł ich otrzymać na początku maja w Polsce, były przygotowane z przestrzeganiem wszystkich obowiązujących norm bezpieczeństwa. 

W przestrzennej świątyni w Pariacoto, która została uroczyście konsekrowana 30 listopada ubiegłego roku, w liturgii święceń uczestniczyło jedynie  30 osób (włącznie z celebransami, służbą liturgiczną i chórem). Na skromny poczęstunek po święceniach zostało 20 osób, głównie kapłani towarzyszący biskupowi oraz franciszkanie, którzy pomimo trudności,  dotarli na uroczystość z klasztorów w Chimbote i w Limie.

Święcenia odbyły się 8 sierpnia, w wigilię śmierci bł. Michała i Zbigniewa, ponieważ 9 sierpnia przypadł tego roku w niedzielę, w którą  – ze względu na panującą pandemię – obowiązuje w większości terytorium Peru godzina policyjna, zakładająca całkowity zakaz wychodzenia z domu. 

Mimo zakazu poruszania się i niemożliwości publicznych obchodów rocznicy męczeństwa, wspólnota franciszkańska w Pariacoto i bracia z Limy bardzo intensywnie przeżyli pierwszy dzień kapłaństwa o. Bogdana Pławeckiego. 

Oprócz dwóch Mszy św. prymicyjnych, bracia sprawowali w tym dniu (wraz z neoprezbiterem) aż siedem Eucharystii, transmitowanych przez media społecznościowe. Wielkim darem męczenników był w tym dniu prąd, którego w ostatnich miesiącach często brakowało. Dzięki temu, że nie zabrakło go tym razem w weekend, wiele osób z całego świata mogło towarzyszyć za pośrednictwem mediów społecznościowych w liturgii święceń, we mszach prymicyjnych o. Bogdana oraz w Eucharystiach w dzień rocznicy męczeństwa błogosławionych z Pariacoto. 

Jak podkreślił obecny delegat prowincjalny franciszkanów w Peru, o. Stanisław Olbrycht, o. Bogdan Pławecki jest już trzecim franciszkaninem – po o. Dariuszu Mazurku i o. Jacku Lisowskim – który odkrył swoje powołanie misyjne i kapłańskie w kontakcie z męczennikami z Pariacoto.

Biskup Chimbote kilkakrotnie podkreślił w swojej homilii, że święcenia kapłańskie o. Bogdana są darem dla wspólnoty Kościoła. Są one wielkim darem w tym trudnym czasie dla szczupłej liczbowo franciszkańskiej delegatury w Peru, która – oprócz aktywnych parafii w Limie i Chimbote (gdzie znajduje się prężnie działający ośrodek rekolekcyjny) – objęła niedawno nową, ponad 30-tysięczną parafię w będącym dużym ośrodkiem uniwersyteckim mieście Trujillo, oraz kontynuuje działalność bł. Michała i Zbigniewa na rozległym górskim terenie misji w Pariacoto.

Święcenia o. Bogdana są prawdziwym darem dla wspólnoty w Pariacoto, która pomimo ograniczeń związanych z pandemią, stara się służyć wiernym w tym trudnym dla wszystkich czasie. Coraz więcej osób odchodzi – i to nie tylko z samego terenu misji – ale również z rodzin, które wyemigrowały do innych miast czy państw lub kontynentów. Coraz więcej osób choruje i znajduje się na krawędzi życia i śmierci.

Stąd czas pandemii który w większości realiów parafialnych Peru jest czasem całkowitego lub częściowego paraliżu działalności, dla misji w Pariacoto jest czasem wzmożonej pracy. Mimo ograniczeń pandemii udało się zorganizować bezpieczne obchody kilku świąt patronalnych, rozsianych po okolicy parafii franciszkańskich. 

Duża jest również liczba Eucharystii sprawowanych w tygodniu w intencji osób chorych, które walczą o przeżycie. Coraz więcej jest też pogrzebów, którym towarzyszy się w miarę możliwości i sytuacji. Mimo trudności związanych z zamkniętymi do tej pory drogami, bracia starają się docierać do wiosek, które proszą o opiekę duszpasterską, a które nie mogą uczestniczyć w Eucharystiach transmitowanych przez Internet z powodu problemów z prądem lub zasięgiem sieci telefonów komórkowych (w całym rejonie do tej pory nie ma kabla telefonicznego, w całym Peru jest zaledwie 8 km światłowodu).

Franciszkańskiego neoprezbitera i misję w Peru czekają nowe wyzwania. Na dzień dzisiejszy nikt nie jest w stanie przewidzieć rozwoju sytuacji pandemii, która przy obecnym tempie rozprzestrzeniania się, może zebrać jeszcze w tym roku nawet do 100 tysięcy ofiar. 

Absolutnie niewyobrażalne są konsekwencje ekonomiczne, porównywalne chyba tylko z ruiną gospodarczą i społeczną zastaną po upadku imperium Inków. Dodatkowym utrudnieniem jest paraliż polityczny, hamujący dotychczasowe działania rządu, który – na ile mógł – starał się pomagać ludności dotkniętej kryzysem sanitarnym i ekonomicznym.

Wstawiennictwu bł. Męczenników z Pariacoto powierzamy o. Bogdana Pławeckiego i całą misję w Peru. Niech świadkowie nadziei – bł. Zbigniew Strzałkowski i Michał Tomaszek, którzy żyli w podobnych czasach niepewności i zarazy, prowadzą ich naśladowców do odbudowywania ruin współczesnej cywilizacji. 

Więcej informacji o misjach franciszkańskich na stronie: misje.franciszkanie.pl

AGOFMConv/red. / franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda