Home WiadomościZe Świata Pariacoto: Teatr muzyczny o błogosławionych

Pariacoto: Teatr muzyczny o błogosławionych

Redakcja

franciszkanie.pl8 sierpnia, w przeddzień 25. rocznicy męczeństwa bł. Michała i bł. Zbigniewa, w Pariacoto wystawiono przedstawienie słowno – muzyczne dedykowane ich osobom.

Dokładnie sześć lat temu w Limie, jadąc na próby przed wystawieniem teatru o świętym Franciszku z Asyżu, wśród młodzieży skupionej wokół parafii prowadzonej przez franciszkanów z Polski, powstał pomysł realizacji dzieła o podobnym charakterze, poświęconego męczennikom z Pariacoto, dziś błogosławionym ojcom Michałowi i Zbigniewowi – wspomina o. Jacek Lisowski, misjonarz pracujący w Pariacoto.

Sześć lat to dużo i jeśli pomysł przetrwał i został wcielony w życie, wydaje się, że postacie męczenników zamieszkały na stałe tych młodych ludzi, którzy sami napisali scenariusz i obsadzili role aktorskie. Reżyserem przedstawienia był Jaime Alberto Montoya Ayala, dialogi napisał Francisco García García, piosenki skomponował Enrique Mesías Cárdenas, choreografię natomiast opracowała Susana de la Cruz.

Przygotowania do premiery przedstawienia trwały od marca tego roku a efekt tej pracy widzowie mogli podziwiać w czasie celebracji związanych z obchodami XXV rocznicy męczeństwa błogosławionych w Pariacoto.

Dla mieszkańców miasteczka i okolicy było to przełomowe wydarzenie, które prowokowało do wspomnień i wzbudziło wiele emocji. Autorzy scen nie oszczędzili bowiem obrazów, w których terroryści ze Świetlistego Szlaku manifestują swoja ideologię i mordują franciszkanów. Wśród widzów polały się łzy, a potem refleksja, że na szczęście to wszystko już minęło i nigdy nie wróci.

Przedstawienie było bardzo udane: były bisy, gratulacje i zaproszenia na wystawienie przedstawienia w innych miejscach. Za miesiąc nastąpi edycja profesjonalnego video, które nagrano w czasie premiery, więc mamy nadzieję, że za jakiś czas przedstawienie będą mogli zobaczyć również widzowie z Polski.

o. Jacek Lisowski, Pariacoto/red.

Więcej (zdjęcia) na: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda