Home WiadomościZe Świata Paulini – RPA: Ustanowienie Sanktuarium w Centocow

Paulini – RPA: Ustanowienie Sanktuarium w Centocow

Redakcja

Na terenie prowadzonej przez Zakon Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika misji katolickiej w Centocow w Republice Południowej Afryki, 9 marca 2025 roku, ustanowiono Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Częstochowskiej. – Dzisiejsza uroczystość jest owocem wiary lokalnej ludności i licznie przybywających do nas pielgrzymów – mówił, w rozmowie z Radiem Jasna Góra, przełożony afrykańskiej Częstochowy o. David Dlamini. 

Przy paulińskiej parafii w Centocow działają także liczne sodalicje związane z kultem Matki Bożej i Serca Pana Jezusa. 

W uroczystości ustanowienia sanktuarium uczestniczyli mieszkańcy okolicznych terenów, pielgrzymi, przedstawiciele duchowieństwa diecezji Umzimkulu, na terenie której znajduje się misja, a także władze Zakonu Paulinów. – Placówka w Centocow ma bardzo bogatą historię, zaczynając od jej założenia w 1888 roku przez trapistów – podkreślał o. Arnold Chrapkowski. Przełożony generalny Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika, w rozmowie z Agatą Nalichowską, przypomniał, że paulini posługują w RPA od ponad 30 lat.

– Każde sanktuarium niezależnie od miejsca w którym się znajduje ma wyróżniać się swoją posługą duszpasterską, być czymś więcej niż zwykła parafia – mówił generał Zakonu, nawiązując do nowego zadania, którego podjęli się jego współbracia. O. Arnold Chrapkowski wyraził nadzieję, że Centocow pozostanie miejscem, w którym ludzie ciągle na nowo odkrywają sens życia z Bogiem i Jego Matką. 

Kolejnym marzeniem posługujących w RPA paulinów jest – jak powiedział o. David Dlamini – utworzenie Domu Pielgrzyma.

Oprócz sprawowania sakramentów zakonnicy zajmują się również działalnością charytatywną m.in. służą miejscowej ludności transportem, na przykład do szpitala, oraz organizują pomoc żywnościową dla najbardziej potrzebujących.

W paulińskiej placówce w RPA obok o. Dlaminiego pracują jeszcze ojcowie Paweł Kaczmarek oraz – mający najkrótszy, bo zaledwie sześciomiesięczny „staż” kapłański – Protas Nzimade. Przywołując niedawno zakończoną formację seminaryjną i praktyki na Jasnej Górze młody zakonnik podjął się porównania polskiej i afrykańskiej Częstochowy. 

Na pytanie dziennikarzy, jakie doświadczenie zdobyte w czasie posługi na Jasnej Górze zamierza wykorzystać w pracy w rodzimym sanktuarium, o. Protaz wskazał na głoszenie Słowa Bożego „w porę i nie w porę”. 

W RPA posługuje także o. Stanisław Dziuba. Ten pauliński zakonnik misyjną pracę, głównie wśród plemienia Zulusów, podjął w 1991 roku, a od 2009 jest biskupem i ordynariuszem diecezji Umzimkulu na terenie, której znajduje się paulińska misja i Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Częstochowskiej.

Rozmów z Ojcami mozna wysłuchać klikając www.radiojasnagora.pl

Agata Nalichowska @radiojasnagora

Za: www.paulini.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda