Home WiadomościZe Świata Peregrynacja urny Księdza Bosko w Rosji

Peregrynacja urny Księdza Bosko w Rosji

Redakcja

W dniach 17-25 sierpnia odbyła się peregrynacja urny, mieszczącej cenną relikwię Ks. Bosko, w trzech wielkich miastach Rosji: Rostowie nad Donem, Moskwie i Sankt Petersburgu.

Po zakończeniu peregrynacji w Polsce, w dniu 17 sierpnia w Oświęcimiu, następnego dnia urna Ks. Bosko została przewieziona do Rostowa nad Donem, gdzie została powitana na lotnisku przez ks. Bartoszewskiego, dyrektora dzieła salezjańskiego w Rostowie, i sporą grupę wiernych.

W czasie tych dni zostało odprawionych wiele mszy świętych i nabożeństw, którym przewodniczył ks. Tomasz Wiosna, wikariusz biskupi z Saratowa, a w których uczestniczyli liczni kapłani diecezjalni, zakonnicy i zakonnice oraz wierni katoliccy, którzy w Rostowie stanowią mniejszość w stosunku do wyznawców prawosławnych i muzułmańskich. Wszyscy zgromadzeni zbliżali się do urny z ufnością we wstawiennictwo św. Jana Bosko.

W dniu 20 sierpnia urna Ks. Bosko przybyła do Moskwy, do parafii katedralnej pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, powierzonej Zgromadzeniu Salezjańskiemu, gdzie licznie zgromadzili się wierni katoliccy, którzy przybyli także z dwóch innych parafii moskiewskich, oraz niektórzy prawosławni.

Po przybyciu relikwii arcybiskup Paolo Pezzi wypowiedział uroczyste słowa powitania i przewodniczył Liturgii Słowa, a wieczorem – Mszy św. Pomimo, że były to dni powszednie, ludzie szczelnie wypełnili wielką świątynię w czasie różnych celebracji, zbliżając się ze czcią do urny Księdza Bosko. Młodzi z Oratorium zaprezentowali dwa przedstawienia i film o świętym młodzieży.

W dniu 21 sierpnia miało miejsce Święto Rodziny Salezjańskiej z udziałem dzieci, młodzieży, wiernych i mieszkańców miasta, którzy zgromadzili się wokół Księdza Bosko. Po mszy świętej wieczornej, której przewodniczył ks. Henryk Boguszewski, dyrektor wspólnoty salezjańskiej w Moskwie, członkowie Rodziny Salezjańskiej, zakonnicy i zakonnice, w obecności kleru diecezjalnego, odnowili swoje śluby, a salezjanie współpracownicy – swoje przyrzeczenia. Celebracje uświetnił chór parafialny, a następnie chór młodzieżowy i orkiestra „Echo Sacrosongu” z Polski.

W dniu 22 sierpnia ludzie nadal przybywali, aby oddać hołd św. Janowi Bosko i wypraszać łaski za jego wstawiennictwem. Po południu arcybiskup Paolo Pezzi przewodniczył Eucharystii na zakończenie wizyty Ks. Bosko w Moskwie, po czym urna udała się do Sankt Petersburga.

ANS – Moskwa

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda