Home WiadomościZe Świata Pielgrzymka na Mauritius pod znakiem „ojca czarnych”

Pielgrzymka na Mauritius pod znakiem „ojca czarnych”

Redakcja

„Pielgrzym pokoju” – pod takim hasłem odbędzie się dziewięciogodzinna wizyta Franciszka na Mauritiusie nazywanym „rajską wyspą”. Pielgrzymce będzie patronował „ojciec czarnych”, jak popularnie nazywa się apostoła tej wyspy bł. ojca Jacquesa Désiré Lavala. Franciszek odwiedzi Mauritius w przypadającą 9 września rocznicę jego śmierci, kiedy lokalny Kościół obchodzi wspomnienie tego błogosławionego misjonarza.

„Ta zbieżność dat pokazuje, że Ojciec Święty przybywa nie tylko z orędziem pokoju, ale chce ożywić w nas ducha miłosierdzia i służby, które charakteryzowały o. Lavala. On w swoim czasie szedł do wyzwolonych niewolników, my mamy iść do ludzi ograniczonych nowymi zniewoleniami” – mówi Radiu Watykańskiemu o. Tadeusz Kud ze Zgromadzenia Ducha Świętego, który na wyspie pracuje już 24 lata. Należy on do tego samego zgromadzenia, co apostoł Mauritiusa. „Nasz charyzmat to bycie z ludźmi biednymi, pomoc dzieciom i młodzieży, wspieranie edukacji. Dużo uwagi przykładamy do dialogu międzyreligijnego. W kraju, gdzie chrześcijanie są mniejszością to niezwykle ważne” – mówi polski misjonarz.

“To jest Kościół żyjący. To znaczy jest dumny z tego, co robi. Angażujemy się w życiu socjalnym po to, by dzieci, młodzież i ludzie dorośli mieli swoją godność. Angażujemy się w tych dziedzinach, które dziś szczególnie zagrażają współczesnemu człowiekowi, powodując nowe zniewolenia. Mowa tu szczególnie o narkomanii. Duży nacisk kładziemy na formację małżonków i pracę z rodzinami – mówi papieskiej rozgłośni o. Tadeusz Kud. – Nasza sztandarowa działalność to edukacja. Prowadzimy szkoły podstawowe i średnie. Podejmujemy wiele działań na rzecz dialogu międzyreligijnego, aby nasze liczące 1 mln 200 tys. mieszkańców społeczeństwo mogło żyć w zgodzie. Ponieważ jesteśmy maleńką wyspą, bardzo oddzieloną od reszty świata liczymy, że Papież nas umocni i dowartościuje. Spodziewamy się, że popłynie stąd nie tylko przesłanie pokoju, ale i wezwanie do nawrócenia ekologicznego dla całego świata.”

Duchowym przygotowaniom do papieskiej pielgrzymki towarzyszy specjalny program duszpasterski zatytułowany „Być uczniem i misjonarzem Jezusa Chrystusa na przykładzie o. Lavela i pielgrzyma pokoju, Papieża Franciszka”. O. Kud dodaje, że Ojciec Święty będzie się modlił przy grobie apostoła „rajskiej wyspy”. Niepodległe państwo Mauritius ogłosiło dzień śmierci ojca Lavala świętem państwowym. W tym dniu jego grób nawiedza ok. 200 tys. osób. Gromadzą się tam katolicy, protestanci, anglikanie, hinduiści, buddyści i muzułmanie, bo jak twierdzą: „Ojciec Laval jest jeden dla wszystkich i ukochał wszystkich”. „Jego przesłanie pokoju i miłosierdzia wciąż jest bardzo aktualne na Mauritiusie” – podkreśla polski misjonarz. O. Laval był pierwszym błogosławionym wyniesionym na ołtarze przez Jana Pawła II. Sam papież nazwał go patronem swojego pontyfikatu. Papieska pielgrzymka będzie też modlitwą o jego kanonizację. 

Beata Zajączkowska – Mauritius

Za: www.vaticannews.va

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda