Home WiadomościZe Świata Pierwsza międzyfranciszkańska wspólnota zakonna w Rieti

Pierwsza międzyfranciszkańska wspólnota zakonna w Rieti

Redakcja

Kapituła Generalna Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (Franciszkanów) zakończyła 3 tydzień swoich prac, które koncentrują się na zatwierdzeniu nowej wersji Konstytucji Zakonu. Prace Kapituły przekroczyły półmetek.

W niedzielnej przerwie w obradach część uczestników Kapituły udała się do Rieti, miasta położonego w połowie drogi między Rzymem a Asyżem, które jest mocno związane z osoba założyciela Zakonu Św. Franciszka z Asyżu.

Oprócz zwiedzania zabytków miasta odwiedziliśmy także pierwszą miedzyfranciszkańska wspólnotę, która powstała w lutym bieżącego roku przy kościele Św. Rufa w Rieti. Trzyoso-bową wspólnotę tworzą bracia z trzech franciszkańskich zako-nów: OFM, OFMConv i OFMCap. Zrodziła się ona z inicjatywy miejscowego biskupa Domenico Pompili, który w 2013 roku skierował zaproszenie do tych trzech zakonów franciszkań-skich o podjęcie obecności i pracy apostolskiej w tym mieście.

Zaproszenie zostało podjęte przez prowincjałów trzech środkowo-włoskich prowincji tych zakonów, którzy w październiku 2017 r. podpisali stosowną konwencję, regulującą zasady funkcjonowania tej niezwykłej wspólnoty. Inicjatywa została zaapro-bowana przez ministrów generalnych i pobłogosławiona przez papieża Franciszka.

Nasze spotkanie z bracmi nowej wspólnoty przebiegło w rado-snej atmosferze. Opowiedzieli nam o wielkim zaangażowaniu biskupa w tę inicjatywę. Ofiarował on nowej wspólnocie miejsce w budynku przylegającym do kościoła Św. Rufa oraz poprosił o podjęcie szeregu różnych obowiązków w kościele diecezjalnym, związanych z duchowością franciszkanską, a szczególnie z kultem Św. Antoniego, bardzo rozwiniętym w tym mieście. W czasie czerwcowych obchodów Antoniańskich do Rieti przybywa ok. 40 tys. pielgrzymów.

Wpólnota nie jest formalnie ustanowionym klasztorem, ale bracia żyją razem, wspólnie się modlą i pracują, mają także wspólne finanse i korzystają z ubogiego miejsca, oddanego im przez biskupa. W rozmowie z uczestnikami pielgrzymki bracia z Rieti wyrazili nadzieję, że ta wspólnota stanie się profetycznym znakiem dla całej Rodziny Franciszkańskiej.

okm

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda