Home WiadomościZe Świata Pierwsza wspólnota klaretyńska w Malezji

Pierwsza wspólnota klaretyńska w Malezji

Redakcja

W dniu kolejnej, 168 rocznicy założenia Zgromadzenia Misjonarzy Klaretynów nasza obecność w Azji wzbogaciła się o nową wspólnotę, która jest zarazem pierwszą fundacją klaretynów na terenie Malezji.

Pierwsi klaretyni w tym azjatyckim i wyspiarskim państwie zamieszkali w archidiecezji Kuching, w stanie Sarawak na wyspie Borneo. Nasza wspólnota znajduje się w miejscowości o nazwie Bunan, około 100 km od Kuching. Obecność misjonarzy klaretynów w Malezji rozpoczęła się wraz z przyjazdem misjonarzy z Prowincji Chennai (Indie) w 2012 roku. Zostaliśmy zaproszeni do założenia misji w tym kraju jeszcze przez emerytowany arcybiskupa Johna Ha Tiong Hock’a.

Na zaproszenie odpowiedział ojciec Vincent S. Anasthasiar, ówczesny prowincjał Chennai, wysyłając do Malezji dwóch misjonarzy (nieco później dołączył do nich trzeci). Po czterech latach apostolskiego doświadczenia arcybiskup powierzył naszym misjonarzom prowadzenie Parafii św. Judy w Bunan, która w 2015 roku liczyła 46 wsi. Nasi współbracia będą wykonywać swoją posługę, odwiedzając ludzi co najmniej raz na 3 tygodnie. Patrząc na duszpasterskie potrzeby parafii, Rada Prowincjalna Prowincji Chennai poprosiła Ojca Generała, aby udzielił kanonicznego pozwolenia na utworzenie pierwszej wspólnoty. Za jego zezwoleniem pierwsza wspólnota została zainaugurowana podczas niedzielnej Eucharystii, której przewodniczył abp Simon Pou, obecny Pasterz Archidiecezji Kuching oraz jej były Pasterz – abp Jan Ha Tiong Hock, a także biskup diecezji Miri, Richard Ng, który również zaprosił misjonarzy klaretynów do swojej diecezji. Dwóch naszych misjonarzy zostanie skierowanych do pracy w tej diecezji już we wrześniu.

Za: www.klaretyni.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda