Home WiadomościZe Świata Pogrzeb śp. o. Władysława Ziobra CSsR

Pogrzeb śp. o. Władysława Ziobra CSsR

Redakcja

Pogrzeb o. Władysława Ziobra odbył się 1 maja w Mościskach, rodzinnym mieście zmarłego. Mieszkańcy miasteczka i goście przybyli na ostatnie pożegnanie śp. o. Władysława modlili się przy trumnie zmarłego, która już dnia poprzedniego była wystawiona w kościele sanktuaryjnym Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

O godz. 13.00 czasu lokalnego trumna została przeniesiona do kościoła parafialnego, w którym odbyła się Msza św. pogrzebowa. Liturgii przewodniczył ks. abp Mieczysław Mokrzycki, ordynariusz archidiecezji lwowskiej obrządku łacińskiego, a kazanie wygłosił ks. Józef Legowicz, były proboszcz parafii w Mościskach i krewny zmarłego. Koncelebrowało ok. 60 kapłanów, wśród nich o. Piotr Chyła, wikariusz prowincjała.

Po Mszy św. kondukt pogrzebowy wyruszył w procesji na polski cmentarz, nieczynny od czasu II wojny światowej. Dzięki życzliwości byłego i obecnego mera miasta Mościska pozwolono na pochówek w kwaterze redemptorystów tam spoczywających. Trumnę nieśli mościscy parafianie, a przy bramie cmentarza wzięli ją na ramiona współbracia o. Władysława.

Pogrzeb zgromadził wielu gości. Przyjechali redemptoryści z Gliwic, Kościeliska, Torunia i Zamościa, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Redemptorystów w Tuchowie o. Janusz Urban wraz z przedstawicielami braci studentów, a także nowicjusze z socjuszem o. Łukaszem Listopadem. Miłą niespodziankę sprawili współbracia z Prowincji Lwowskiej, którzy licznie przybyli z Prowincjałem o. Igorem Kolisnykiem na czele. Obecna była także rodzina zmarłego, która do końca życia okazywała mu dużą troskę. Warto zauważyć, że przy grobie o. Władysława modlili się razem wierni obrządku łacińskiego, grekokatolicy i prawosławni.

Doczesne szczątki o. Władysława Ziobra spoczęły obok grobów kilkunastu redemptorystów oczekujących zmartwychwstania. W Mościskach osiadła bowiem pierwsza wspólnota redemptorystów po ich powrocie na ziemie polskie pod koniec XIX w. Chociaż następstwa II wojny światowej spowodowały, że klasztor redemptorystów w Mościskach zamieniono na szpital, w pamięci mieszkańców miasta ciągle jest obecny. Z Mościsk i bliskiej okolicy pochodzi wielu redemptorystów. Oprócz śp. o. Władysława, są to m.in.: o. Andrzej i o. Ludwik Łabuda oraz nieżyjący już o. Fryderyk Kowalczyk, o. Kazimierz i o. Franciszek Majgier, o. Stanisław Szczurek i o. Alfons Ziober.

Pogrzeb o. Władysława Ziobra pokazał, jak głęboko jego życie i posługa duszpasterska wpisały się w społeczność Mościsk. Mamy nadzieję, że będą wydawać na tej ziemi, aktualnie ukraińskiej, stokrotny plon…

Wieczny odpoczynek racz Mu dać, Panie…

o. Krzysztof Szczygło CSsR

Więcej: www.redemptor.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda