Home WiadomościZe Świata Pół wieku temu założył habit

Pół wieku temu założył habit

Redakcja

Pięćdziesiąt lat temu austriacki kardynał Christoph Schönborn wstąpił do Zakonu Kaznodziejskiego.

Z tej okazji metropolita Wiednia, który jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych osób w gronie Kolegium Kardynalskiego, zamieścił na Facebooku zdjęcie ze swoich obłóczyn i długi okolicznościowy wpis.

Urodzony 22 stycznia 1945 roku w szlacheckiej rodzinie Christoph Schönborn jako osiemnastolatek wstąpił do Zakonu Dominikanów, a 24 czerwca 1963 roku przywdział biały dominikański habit z różańcem u pasa i czarny płaszcz. W 1970 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Wykładał teologię i filozofię w Austrii i Szwajcarii.

To dawny uczeń kard. Josepha Ratzingera – u przyszłego papieża pisał doktorat, a następnie był członkiem i sekretarzem Międzynarodowej Komisji Teologicznej przy kierowanej przez niego Kongregacji Nauki Wiary, która przygotowała nowy Katechizm Kościoła Katolickiego.

W 1991 roku Jan Paweł II mianował o. Schönborna biskupem pomocniczym Wiednia, a cztery lata później – arcybiskupem metropolitą. W 1998 roku ówczesny Ojciec Święty włączył go do Kolegium Kardynalskiego.

Kard. Schönborn dwukrotnie brał udział w konklawe: w 2005 roku był wśród elektorów, którzy po śmierci Jana Pawła II wybrali Benedykta XVI, a po jego abdykacji uczestniczył w wyborze Franciszka. Był wymieniany w gronie „papabile”, czyli kandydatów do objęcia tronu papieskiego.

Austriacki hierarcha jest obecnie jednym z dwóch na świecie kardynałów wywodzących się z Zakonu Kaznodziejskiego. Drugim jest arcybiskup Pragi i prymas Czech, kard. Dominik Duka.

Za: www.dominikanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda