Home WiadomościZe Świata Polsko-karmelitańska niedziela w Ostii pod Rzymem

Polsko-karmelitańska niedziela w Ostii pod Rzymem

Redakcja

W parafii pw. św. Mikołaja z Bari w Ostii-Lido pod Rzymem, przy której od ponad dziesięciu lat gromadzą się Polacy objęci duszpasterstwem przez ks. prał. dr. Adama Dalacha, kapłana  z diecezji kieleckiej i przez dwie kadencje koordynatora duszpasterstwa Polaków w Italii, odbyło się 13 styczna 2019 r. przyjęcie wiernych do szkaplerza karmelitańskiego.  Szatę Maryi przyjęło prawie sto osób – naszych rodaków, wśród których były także dzieci przygotowujące się do pierwszej Komunii św. pod opieką s. Weroniki, elżbietanki z rzymskiego domu zakonnego przy via dell’Olmata.

Aby celebrować niedzielną polska Eucharystię i przyjąć wiernych do szkaplerza św., ks. Adam Dalach zaprosił polskich karmelitów bosych pracujących w Rzymie – o. dr. Rafała Wilkowskiego OCD, sekretarza ds. Mniszek Karmelitanek Bosych w Kurii Generalne Zakonu i o. dr. hab. Szczepana T. Praśkiewicza OCD z karmelitańskiego rzymskiego „Seminarium Missionum”, konsultora Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Pierwszy z nich był głównym celebransem, a drugi kaznodzieją. W nawiązaniu do uroczystości Chrztu Pańskiego przywołał on  sakrament chrztu świętego, który zapoczątkowuje w człowieku życie Boże i  umożliwia mu przyjmowanie dzięki posłudze Kościoła innych sakramentów, a także posługiwanie się w życiu zatwierdzonymi przez Kościół sakramentaliami. Do tych ostatnich – mówił kaznodzieja – należą m.in. bardzo wrośnięte w polską duchowość maryjną różaniec i szkaplerz, w myśl staropolskiego przysłowia: „szkaplerz święty noś, na różańcu proś”. Wierni mogli poznać historię szkaplerza, znaku opieki Maryi, a także jego teologiczną wymowę, a nadto głębokie nabożeństwo szkaplerzne św. Jana Pawła II.

Po homilii, zgodnie z ceremoniałem, szkaplerze wykonane wcześniej przez siostry karmelitanki bose i nawiązujące jako dwa kawałki brązowego materiału do karmelitańskiego habitu zakonnego, zostały poświęcone i nałożone wiernym, podczas gdy schola na przemian z uczestnikami liturgii śpiewała polskie kolędy.  Osoby, które przyjęły szkaplerz, otrzymały też stosowne imienne dyplomiki i zobowiązały się do życia w szkole Maryi, będąc włączonymi do wielkiej duchowej rodziny braci i sióstr noszących szkaplerz i żyjących na wszystkich kontynentach.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda