Home WiadomościZe Świata Portugalia: jezuici wyślą wolontariuszy do pogorzelców

Portugalia: jezuici wyślą wolontariuszy do pogorzelców

Redakcja

Świeccy wolontariusze związani z portugalskimi jezuitami zamieszkają w wioskach, które ucierpiały w efekcie czerwcowych pożarów w dystrykcie Leiria.

Kataklizm doprowadził tam do śmierci 64 osób i ranił 250. Jak poinformował Pedro Mendonça, koordynator akcji pomocowej, do 6 sierpnia w miejscowości Castanheira de Pera powstanie baza wolontariuszy, których łącznie dotrze tam około 50, w wieku od 20 do 30 lat.

– Będą oni pomagać w różnych obszarach: od logistyki, po dystrybucję darów docierających dla pogorzelców – powiedział Mendonça.

Portugalski Kościół prowadzi na terenie całego kraju zbiórki pieniędzy, odzieży i żywności dla ofiar pożaru w środkowej części tego kraju.

2 lipca zostały przeprowadzone we wszystkich parafiach zbiórki pieniędzy na wsparcie dla ofiar żywiołu. Wcześniej kilkaset tysięcy euro przeznaczyły dla pogorzelców portugalska Caritas oraz Sanktuarium Matki Boskiej Różańcowej w Fatimie.

W czerwcu, dla lepszego rozdziału darów nadsyłanych ofiarom kataklizmu, władze Caritas zdecydowały się otworzyć swoje przedstawicielstwo w gminie Pedrógão Grande, która najbardziej ucierpiała w efekcie żywiołu.

W dalszym ciągu nie ustalono przyczyn gigantycznego pożaru, który od 17 czerwca przez pięć dni pustoszył środkową część Portugalii.

W efekcie kataklizmu ogień strawił ponad 46 tys. hektarów lasów i terenów rolnych. Dochodzenie wykazało m.in. niewydolność systemu ostrzegania.

Władze stowarzyszeń strażackich nie wykluczają, że do powstania pożaru w Pedrógão Grande mógł się przyczynić człowiek.

KAI/ml

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda