Home WiadomościZe Świata Portugalia: Pierwsi członkowie Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego

Portugalia: Pierwsi członkowie Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego

Redakcja

Dzień 25 kwietnia 2013 roku zapisał sie złotymi zgłoskami w historii pallotynów w Portugalii. W tym dniu odbyło się II Krajowe Spotkanie Zjednoczenie Apostolstwa Katolickiego oraz pierwsi Portugalczycy zostali oficjalnie przyjęci do ZAK.

Około 50 osób uczestniczyło w II Krajowym Spotkaniu ZAK, które odbywało się w Febres – diecezja Coimbra. Przybyłych przywitali miejscowi duszpasterze: ks. Jan Piotr Stawicki SAC i ks. Wojciech Kubrak SAC. Rozpoczynając spotkanie, ks. Jan Piotr poprowadził modlitwę dziękczynną słowami św. Wincentego Pallottiego. Modlitwą w sposób szczególny były objęte cztery wydarzenia: dziękczynienie za 50-lecie kanonizacji naszego Ojca Założyciela i za dar jego życia, pamiętając że 21 kwietnia minęła 218 rocznica jego urodzin; dziękczynienie za 25. lat nieprzerwanej posługi pallotynów z Regii Matki Bożej Miłosierdzia w Portugalii (przybycie 18 kwietnia 1988 roku); oraz prośba o uzdrowienie naszego współbrata ks. Luiz Mauricio Lemos, który obecnie przebywa na leczeniu w Coimbrze. Po modlitwie ks. Jan Piotr przedstawił list Rady Generalnej ZAK w Rzymie, która mianowała przewodniczącego Krajowej Rady ZAK w Portugalii – ks. Jana Piotra Stawickiego SAC oraz wiceprzewodniczącego – ks. Artura Karbowego SAC. Pozostali członkowie Krajowej Rady ZAK zostaną mianowani po złożeniu aktu kompromisu ewangelizacyjnego i oficjalnym wstąpieniu do Zjednoczenia. Poranne spotkanie upłynęło na zapoznaniu się z regulaminem ZAK w Portugalii. Po obiedzie przygotowanym przez parafię w Febres, ks. Artur przedstawił charyzmat św. Wincentego Pallottiego w świetle przesłania Matki Bożej z Fatimy. Nasz Założyciel podkreślał, że winniśmy troszczyć się o nawrócenie grzeszników, pragnąc zbawienia dusz i ofiarować cierpienia za nawrócenie grzeszników. Cechy te są zgodne ze słowami przesłania Matki Bożej w Fatimie. Istotną cechą fatimskiego przesłania jest nabożeństwo do Niepokalanego Serca Maryi, również o tym nabożeństwie mówił 12 kwietnia 1985 roku, do uczestników pielgrzymki młodzieżowej z okazji 150-lecia założenia ZAK, bł. Jana Paweł II: „Również wy, jako chrześcijanie, macie ogromny świat, który trzeba miłować, nawracać do Chrystusa, uzdrowić, ulepszyć. A prawdziwą drogę do tego wskazał św. Wincenty Pallotti: nabożeństwo do Niepokalanego Serca Maryi”.

II Krajowe Spotkanie ZAK zakończyło się uroczystą Mszą św. celebrowaną w Sanktuarium Matki Bożej w Febres, której przewodniczył ks. Jan Piotr Stawicki SAC. Podczas homilii przypomniał, że od początku pontyfikatu ojciec święty Franciszek nawołuje do konkretnego okazywania miłości względem bliźniego, zaś w okresie kryzysu w jakim żyjemy, właśnie miłość może przemienić nasze życie. Przynależność do Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego powinna prowadzić nas do miłości, przez którą głosimy Ewangelię każdemu stworzeniu. Następnie 37 osób, które przez ponad rok przygotowywało się do tego momentu, złożyło akt zobowiązania apostolskiego, stając się oficjalnie członkami Zjednoczenia. Akt zobowiązania apostolskiego został złożony na ręce przewodniczącego Krajowej Rady ZAK w Portugalii, ks. Jana Piotra. Nowi członkowie ZAK otrzymali z rąk ks. Artura krzyż z symbolem nieskończoności, symbol chęci głoszenia Ewangelii według wzoru pozostawionego przez św. Wincentego Pallottiego. Pamiątkowe zdjęcie u stóp Matki Bożej z Febres zakończyło to ważne dla pallotynów w Portugalii spotkanie.

ks. Artur Karbowy SAC

Więcej (zdjęcia) na: www.sac.org.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda