Home WiadomościZe Świata Powołaniowy sierpień w Brazylii

Powołaniowy sierpień w Brazylii

Redakcja

Jest już tradycją Kościoła w Brazylii przeżywanie miesiąca sierpnia, jako czasu poświęconego powołaniom. Jest to zaproszenie do modlitwy i refleksji. Pierwsza niedziela poświęcona była powołaniu do służby kapłańskiej (diakon, prezbiter i biskup). W drugą niedzielę, kiedy obchodzono Dzień Ojca Kościół zainicjował Tydzień Rodziny. Kolejne niedziele poświęcone będą powołaniu do życia konsekrowanego, różnym posługom laikatu w strukturach Kościoła i społeczeństwie oraz katechetom, których jest w Brazylii ponad 400 tys.

„Ukochani i wezwani przez Boga”, to hasło tegorocznego miesiąca powołań mające inspirację w adhortacji apostolskiej papieża Franciszka „Christus Vivit”.       „W jakichkolwiek sytuacjach życiowych jesteśmy kochani bez końca, więc miesiąc powołań chce podkreślić powołanie: jesteśmy wezwani do miłości, ponieważ ponad wszystko jesteśmy kochani” – podkreśla biskup José Albuquerque de Araújo odpowiedzialny w strukturach episkopatu za duszpasterstwo powołań.

Tegoroczny Dzień Ojca obchodzony w drugą niedzielę sierpnia z powodu pandemii, która uśmierciła już 100 tysięcy osób, przeżywany jest w ograniczonych warunkach tak wspólnot kościelnych, jak i rodzinnych. Ze względu na ograniczenia sanitarne w większości wspólnot wierni uczestniczą w Mszy św., modlitwach, nabożeństwach konferencjach, za pośrednictwem mediów tradycyjnych (radio, telewizja), jak też wirtualnych.

Świętowaniem Dnia Ojca rozpoczął się Krajowy Tydzień Rodziny mający za hasło słowa proroka Jozuego „Ja sam i mój dom  służyć chcemy Panu” (J 24,15). Dla ożywienia przeżywania duchowego tego tygodnia, Krajowa Komisja Duszpasterstwa Rodzin (CNPF) wraz z Komisją Episkopatu ds. Życia i Rodziny przygotowały specjalną broszurę zatytułowaną „Godzina Rodziny”, wydawaną rokrocznie od wizyty apostolskiej św. Jana Pawła II w 1994 r. w tym kraju.

„«Godzina Rodziny» ma posłużyć Kościołowi w budowaniu Królestwa Bożego, mającego swój początek w naszych domach. Wykorzystajcie każde spotkanie i rozbudzajcie swoją wspólnotę do przeżywania zaproponowanych tematów, niczym plan podróży, w pogłębianiu wiary w rodzinie i służby w społeczeństwie” – motywuje wiernych  bp Ricardo Hoepers przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Życia i Rodziny.

Zdzisław Malczewski TChr
Za: vaticannews.va

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda