Home WiadomościZe Świata Pożegnania: śp. ks. Witalij Wezdeckij SAC

Pożegnania: śp. ks. Witalij Wezdeckij SAC

Redakcja

Urodził się 4 września 1987 r. w Mokrowoli, w rejonie biłohirskim, w obwodzie chmielnickim na Ukrainie, jako syn stolarza Franciszka i pielęgniarki Olgi zd. Zariwno. 26 listopada 1987 r. został ochrzczony w kościele w Krzemieńcu. Miał młodszego brata Juliana. W 1994 r. w miejscowości rodzinnej rozpoczął naukę w szkole podstawowej, a po ukończeniu IV. klasy, kontynuował naukę w Biłohirii. Tam też uzyskał średnie wykształcenie i zaczął naukę w szkole muzycznej, osiągając podstawowe wykształcenie muzyczne. Od pierwszej klasy szkoły podstawowej uczęszczał na katechezę, a przez cztery lata na kurs języka polskiego.

Od 1 października 2005 do 30 czerwca 2006 r., w postulacie w Biłohirii, jako kandydat do kapłaństwa, poznawał charyzmat św. Wincentego Pallottiego, a następnie w Wadowicach na Kopcu odbył pierwszy rok kanonicznego nowicjatu i kolejny – w domu formacyjnym dla alumnów z Ukrainy we Lwowie-Brzuchowicach. Pierwszą konsekrację złożył 29 września 2008 r. w Ołtarzewie, a wieczną 8 września 2013 r. w Międzyrzeczu – obie na ręce na ręce ks. prowincjała Józefa Lasaka.

Studia seminaryjne odbył w Wyższym Seminarium Duchownym we Lwowie w latach 2007-2013, ale ze względu na wymagany czas przygotowania do przyjęcia święceń prezbiteratu, podjął od 25 sierpnia 2013 r. posługę i obowiązki pastoralne we wspólnocie pallotyńskiej w Krakowie.

W kościele seminaryjno-parafialnym Najświętszej Maryi Panny Królowej Apostołów w Ołtarzewie przyjął święcenia kapłańskie w stopniu diakonatu 12 października 2013 r., z rąk arcybiskupa Tadeusza Kondrusiewicza, ordynariusza archidiecezji mińsko-mohylewskiej, a prezbiterat otrzymał 10 maja 2014 r. przez posługę abpa Celestino Migliore, nuncjusza apostolskiego w Polsce.

Po święceniach pracował jako wikariusz w parafii Miłosierdzia Bożego w Żytomierzu (2014-18), a następnie był kapelanem w Mazowieckim Centrum Rehabilitacji “STOCER” – Szpital im. prof. M. Weissa i Ośrodek Ortopedyczno-rehabilitacyjny dla Dzieci i Młodzieży – w Konstancinie-Jeziornie (2018-19). W 2017 r. został skierowany na niestacjonarne studia predoktoranckie i doktoranckie w Centrum Teologii Apostolstwa „Pallottianum”, zależnym od Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, które ukończył w 2019 r.

Ks. Witalij zmarł 24 sierpnia 2019 r., w Dowbyszu przeżywszy niemal 32 lata, z czego 11 w Stowarzyszeniu, a w kapłaństwie 5.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 27 sierpnia 2019 r. (we wtorek) o godzinie 12.00 w kościele pw. św. Wincentego Pallottiego w Biłohirii. Zgodnie z wolą Zmarłego zostanie on pochowany na cmentarzu w rodzinnej Biłohirii.

Oprac. Stanisław Tylus SAC

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda