Home WiadomościZe Świata Prymas Brazylii: siostra Dulce daje nowy impuls ewangelizacyjny

Prymas Brazylii: siostra Dulce daje nowy impuls ewangelizacyjny

Redakcja

„Siostra Dulce da naszemu krajowi nowy impuls ewangelizacyjny” – uważa abp Murilo Krieger. Prymas Brazylii przywołał postać kanonizowanej ostatnio przez Papieża Franciszka zakonnicy, która przez całe życie zajmowała się ubogimi i wykluczonymi w mieście Salvador. Przez mieszkańców była nazywana „dobrym Aniołem”, a Ojciec Święty określił ją jako świętą Dulce od Ubogich.

Siostra Dulce rozpoczęła swoją działalność charytatywną w 1949 roku zbierając na przedmieściach Salvadoru biednych i chorych w zaimprowizowanym baraku, w którym umieściła 70 osób. Opiekę nad nimi sprawowali w charakterze wolontariuszy lekarze i pielęgniarki. Z biegiem czasu powstało centrum edukacyjne, schronisko dla biednych i kompleks szpitalny z nowoczesnym wyposażeniem. Szpital obsługuje rocznie ponad dwa miliony chorych, przeprowadza się w nim 12 tysięcy operacji.

Siostra Dulce była wrażliwa na chorych, biednych, potrzebujących i nie pytając ich o wyznawaną wiarę, spieszyła z pomocą. Po prostu służyła wykluczonym. W 1984 roku założyła zgromadzenie zakonne Córek Maryi Służebnicy Biednych (Irmãs Filhas de Maria Serva dos Pobres), które wciąż służy najuboższym. Abp Murilo Krieger, uważa, że kanonizacja siostry Dulce nada nowy wymiar posłudze charytatywnej, która jest jednym z czterech filarów nowych, ogólnych wytycznych akcji ewangelizacyjnej w Brazylii. „To będzie wielki impuls” – podkreślił prymas Brazylii i dodał, że „siostra Dulce może nas wiele nauczyć: „pozostawiła nam konkretny przykład, gdyż wychodziła na spotkanie z cierpiącymi i im pomagała”!

Zdzisław Malczewski TChr – Brazylia

Za: Vatican News

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda