Home WiadomościZe Świata Przekazanie kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej do franciszkańskiej parafii na Białorusi

Przekazanie kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej do franciszkańskiej parafii na Białorusi

Redakcja

Z Warszawy do Iwieńca na Białorusi – taką drogę odbędzie kopia obrazu Matki  Bożej Częstochowskiej, którą  uroczyście odebrał franciszkanin o. Lech Bachanek OFMConv w parafii św. Tomasza Apostoła na warszawskim Imielinie.

Uroczystość przekazania obrazu Matki  Bożej Częstochowskiej miała miejsce 13 sierpnia 2012 r. podczas wieczornej mszy św. o godz. 19. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. prał. Tomasz Jerzy Król. W koncelebrze uczestniczył  o. Lech Bachanek OFMConv., proboszcz 2 parafii – św. Michała i Matki Bożej Częstochowskiej wIwieńcu k. Mińska na Białorusi.

Po odbiór drogocennego daru o. Bachanek przybył wraz z 2 ministrantami, którzy posługiwali w  uroczystej liturgii mszy świętej.

Ikona Matki Bożej  przebywać będzie w par. św. Michała do dnia 25 sierpnia br, kiedy to zostanie uroczyście wprowadzona do kościoła Matki Bożej Częstochowskiej przez ordynariusza diecezji pińskiej  biskupa Antoniego Dziemianko.

W homilii ks. prał. Król nawiązał do zbliżającego się liturgicznego wspomnienia św. Maksymiliana i do jego bezgranicznego zawierzenia Matce Bożej. Podkreślił też, ze od tego momentu parafia św. Tomasza będzie modlić się za parafie w Iwieńcu oraz że jest to początek przyjaźni i wzajemnej modlitwy pomiędzy tymi parafiami.

Kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej została namalowana przez ks. prał. T.J. Króla w 2006 r. i od tego czasu  przebywała w parafialnej galerii sztuki.

Schola parafialna, która od 10 lat rokrocznie udaje się na Białoruś w celach ewangelizacyjnych , m.in. prowadząc warsztaty muzyczne, zwróciła się do ks. T.J. Króla, ówczesnego proboszcza par. św Tomasza z propozycją przekazania kopii ikony Jasnogórskiej dla parafii w Iwieńcu.

Przeor iwieńskiego klasztoru franciszkańskiego św. Michała – o. Lech Bachanek i proboszcz iwieńskich parafii , podziękował serdecznie za otrzymany piękny, drogi dar – obraz Matki Bożej , ale także za pomoc młodzieży ursynowskiej w ewangelizacji w jego parafii. O. Bachanek wyraził; nadzieję, ze ks. prałat Tomasz J. Król wraz z parafianami przybęda wkrótce z pielgrzymką do Iwieńca.

Po mszy świętej, w czasie Różańca  Fatimskiego  parafianie  włączyli do intencji modlitewnych parafie z Iwieńca, dokąd udaje się obraz Matki Bożej, namalowany przez wieloletniego proboszcza warszawskiej parafii św. Tomasza Apostoła.

Tekst i fot. – Anna Dziemska

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda