Home WiadomościZe Świata Przełożony Generalny do Rodziny Salezjańskiej: Benedykt XVI, człowiek pokorny i wolny

Przełożony Generalny do Rodziny Salezjańskiej: Benedykt XVI, człowiek pokorny i wolny

Redakcja

Po zapoznaniu się z informacją o abdykacji Papieża Benedykta XVI z posługi Biskupa Rzymu i Następcy św. Piotra, Przełożony Generalny Salezjanów skierował przesłanie do całej Rodziny Salezjańskiej.

Najdrożsi Współbracia, Siostry, wszyscy członkowie Rodziny Salezjańskiej, Przyjaciele Księdza Bosko.

Pozdrawiam was serdecznie w Księdzu Bosko z Meksyku, gdzie przebywam w związku z obchodami Złotego Jubileuszu Inspektorii Guadalajary, która jest moją rodzimą inspektorią.

Chociaż jesteśmy głęboko zaskoczeni wiadomością dotyczącą decyzji Ojca Świętego Benedykta XVI o rezygnacji z dalszego kierowania „Łodzią Piotrową” i podtrzymywania swoich braci w wierze poprzez głoszenie Ewangelii, swoje świadectwo życia, swoje cierpienie i modlitwę – pozostajemy zbudowani tym przykładnym i prorockim gestem.

Przedstawiając swoją rezygnację, spowodowaną racjami podeszłego wieku i zmęczenia, Ojciec Święty pokazał, że jest ona wyrazem jego troski o Kościół, którego kierowanie – w tych czasach głębokich i szybkich przemian społecznych o wielkim znaczeniu dla wiary i życia chrześcijańskiego – wymaga wielkiej siły zarówno ciała, jak i ducha. Wyznał jednocześnie, że rozważał po wielokroć tę sprawę w sumieniu przed Bogiem.

Jego decyzja jest więc owocem modlitwy i przykładnym wyrazem posłuszeństwa Bogu! Tego rodzaju postawa nie może nie budzić naszego największego podziwu i szacunku. Uwidacznia się tu po raz kolejny typowy rys jego duchowości: pokora, która go czyni wolnym wobec Boga i ludzi oraz wyrazistym w swoim poczuciu odpowiedzialności.

Podczas gdy wyrażamy Ojcu Świętemu, jak uczyniłby to Ksiądz Bosko, całą naszą wdzięczność za wspaniałomyślność, z jaką służył Kościołowi i dawał odczuć swoje ojcostwo w stosunku do naszej Rodziny, towarzyszymy mu w tej fazie życia naszą miłością i naszą modlitwą.

Od tej chwili módlmy się za Kościół, wzywając Ducha Świętego, aby to On kierował tym momentem zakończenia pontyfikatu oraz zwołaniem i przebiegiem Konklawe.

W to wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, powierzamy Niepokalanej Maryi Wspomożycielce Ojca Świętego i cały Kościół. Niech jak zawsze Ona będzie naszą Matką i Mistrzynią.

W komunii serca i modlitwy

Ks. Pascual Chávez V. SDB
Przełożony Generalny

Za: www.salezjanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda