Home WiadomościZe Świata Przełożony Generalny Salezjanów w Indiach

Przełożony Generalny Salezjanów w Indiach

Redakcja

– Trzeci dzień swojej wizyty, czwartek 12 września, w inspektorii Dimapur Przełożony Generalny ks. Ángel Fernández Artime poświęcił przede wszystkim Rodzinie Salezjańskiej. Oczywiście, odbył również tradycyjne i bardzo ważne spotkanie z wszystkimi salezjanami z inspektorii.

O godz. 9.00 rano Przełożony Generalny został powitany w salezjańskiej szkole wyższej w Dimapur przez orkiestrę tej szkoły i kolorowo ubranych rdzennych tancerzy z grup etnicznych Rongmei i Adivasi.

Potem, w towarzystwie innych 42 kapłanów, Przełożony Generalny przewodniczył Eucharystii, w czasie której swoje przyrzeczenia odnowili liczni salezjanie współpracownicy. W swojej homilii, odwołując się do fragmentu ewangelicznego o weselu w Kanie, Przełożony Generalny stwierdził: “Madonna mówi do sług: ‘Uczyńcie to, co wam powie’. I również my musimy odkryć i zrobić to wszystko, co Jezus nam każe uczynić w naszym życiu”.

Następnie, zwracając się do grupy mężczyzn i kobiet, którzy przed chwilą ponowili swoje przyrzeczenia jako salezjanie współpracownicy, dodał: “Ksiądz Bosko bardzo kochał salezjanów współpracowników i bardzo walczył, aby Stolica Apostolska uznała i zatwierdziła ten ruch”. Zachęcił ich również do dobrego przeżywania własnego powołania salezjanów współpracowników i do radosnego przylgnięcia do tego wspaniałego stowarzyszenia. 

Po Mszy św. Ks. Á.F. Artime rozmawiał bardzo serdecznie z licznymi członkami Rodziny Salezjańskiej, którzy zgromadzili się w sali “Don Paul Bernick” salezjańskiej szkoły, a potem wziął udział w długiej sesji zdjęciowej z przedstawicielami różnych grup.

Po południu Przełożony Generalny odwiedził Ośrodek studiów “Mały Kwiat”, prowadzony przez siostry misjonarki Maryi Wspomożycielki Chrześcijan, należące do 12. grupy Rodziny Salezjańskiej, a zaraz potem udał się do pobliskiego ośrodka córek Maryi Wspomożycielki, racząc się u nich herbatą.

We wczesnych godzinach popołudniowych dotarł do Szkoły rozwoju im. Księdza Bosko (DBIDL), znajdującej się również w Dimapur, gdzie wygłosił konferencję do salezjanów z inspektorii. Przy tej okazji Przełożony Generalny, przed zapoznaniem współbraci ze stanem Zgromadzenia i priorytetami, którymi się ono kieruje, obejrzał krótki film wideo, który przybliżył główne posługi apostolskie, jakie realizują synowie Księdza Bosko w inspektorii Dimapur, ze zwróceniem szczególnej uwagi na ewangelizację i katechezę, a także – byłych wychowanków, którzy dzisiaj pełnią ważne funkcje w społeczeństwie Indii.  

Obecnie salezjanie z inspektorii Dimapur prowadzą szkołę wyższą, sześć koledży, dziewięć szkół podstawowych i średnich, pięć domów formacyjnych, 37 internatów i sześć ośrodków kształcenia zawodowego. Realizują również wiele programów i podejmują różne inicjatywy, które są ukierunkowane na wsparcie protagonizmu młodzieży, sportu, sztuki, muzyki i lokalnej kultury.  

Ks. Jonas Kerketta SDB

(ANS – Dimapur)

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda