Home WiadomościZe Świata Przełożony Rogacjonistów na spotkaniu z biskupami Republiki Czeskiej

Przełożony Rogacjonistów na spotkaniu z biskupami Republiki Czeskiej

Redakcja

Od 12 do 17 kwietnia 2013 r., ks. Giovanni Sanavio i ks. Vlastimil Chovanec przebywali w Republice Czeskiej, gdzie spotkali się w Křivsoudov z grupą młodzieży, która jest związana z naszym charyzmatem i przynależy do Stowarzyszenia E.R.A. Spotkanie to było jednym z etapów formacji, podczas którego omawiano „Zagrożenia okultyzmu i ezoteryzmu, które doprowadzają do zdrady drogi powołaniowej”.

W niedzielę, 14 kwietnia, ks. Giovanni i ks. Vlastimil sprawowali Eucharystię w parafii, na której terenie znajduje się siedziba Stowarzyszenia. Podczas Mszy Świętej ks. przełożony opowiadał o charyzmacie Rogate i założycielu, św. Hannibalu Marii Di Francia.

W poniedziałek, 15 kwietnia, wraz z przewodniczącą Stowarzyszenia księża udali się na spotkanie z biskupem Hradec Králové, Jego Ekscelencją Janem Vokál.

Księża zostali wysłuchani z zainteresowaniem i spotkali się z otwartością na propozycje założenia w przyszłości wspólnoty Rogacjonistów w tej diecezji. Następnego dnia, ks. Giovanni i ks. Vlastimil udali się do Velehradu, gdzie uczestniczyli w krajowym spotkaniu wszystkich kapłanów z Republiki Czeskiej dla uczczenia 150 rocznicy przybycia Cyryla i Metodego na ziemie Słowian. Przy tej okazji spotkali się z odpowiedzialnym za Duszpasterstwo Młodzieży przy Konferencji Episkopatu Czech, ks. Janem Balika i Jego Ekscelencją Jiří Paďour, biskupem diecezji České Budějovice. Ksiądz biskup opisał szczegółowo sytuację społeczno-religijną Republiki Czeskiej i z radością przyjął propozycję znaczącej obecności Rogacjonistów w Czechach.

W środę, 17 kwietnia,, w godzinach porannych, ks. Giovanni i ks. Vlastimil udali się do Pragi, gdzie zostali przyjęci przez Jego Ekscelencji Abp Giuseppe Leanza, nuncjusza apostolskiego. Wspólne spotkanie odbyło się w miłej atmosferze. Ksiądz Arcybiskup, który zna dobrze nasz charyzmat Rogate ze względu na to, że Jego rodzona siostra jest siostrą zakonną w Zgromadzeniu Córek Bożej Gorliwości, założonym przez naszego Założyciela, św. Hannibala, a która obecnie jest Dyrektorką szkoły w Rzymie, przyjął Księdza Przełożonego z wielką radością.

W godzinach popołudniowych, po odprawieniu Mszy św. w kaplicy nuncjatury, ks. Giovanni, ks. Vlastio i Radka Musilová udali się do Jego Ekscelencji Kardynała Dominika Duka z Pragi Eminence. Arcybiskup stolicy Czech powiedział, że jest gotów przyjąć na teren diecezji wspólnotę zakonną Rogacjonistów, która mogłaby zająć się chociażby Duszpasterstwem Studenckim.

Wszystkie informacje i sugestie zebrane przez ks. Giovanniego i ks. Vlastio zostaną przedstawione na radzie Prowincji, która zdecyduje, czy otworzyć nową wspólnotę w Czechach, tym bardziej, że spotkania z biskupami zostały naznaczone otwartością i zrozumieniem na potrzebę obecności charyzmatu na terenie Czech.

Więcej (zdjęcia) na: www.rcj.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda