Home WiadomościZe Świata Przeznaczenie urn Księdza Bosko

Przeznaczenie urn Księdza Bosko

Redakcja

infoansW czasie ubiegłego sześciolecia, z inicjatywy ówczesnego Przełożonego Generalnego, ks. Pascuala Cháveza, Rodzina Salezjańska, dzieci, młodzież, świeccy doświadczyli wielkich przeżyć o charakterze charyzmatycznym dzięki peregrynacji Urny Księdza Bosko. Stanowiła ona pogłębione i powszechne przygotowanie duchowe i duszpasterskie do obchodów Dwusetlecia urodzin naszego drogiego Ojca. Aby ułatwić przemieszczanie się w poszczególnych krajach, zostało wystawionych więcej urn, przy czym wykluczono ewentualność obecności więcej niż jednej urny w tym samym czasie w poszczególnych inspektoriach.

Teraz pojawiło się pytanie, jakie przeznaczenie powinny mieć te urny Księdza Bosko, zawierające jego cenne relikwie. Niektóre z inspektorii zwróciły się z prośbą, by to im je przekazać, chcąc je umieścić w znaczących miejscach. W lipcu, w czasie sesji plenarnej Rady Generalnej zajęto się tym “problemem” i prośbami, które napłynęły.

Przede wszystkim rozważano możliwość dowartościowania tych urn i przekazania ich w różne części świata, uwzględniając owoce, jakie przyniosła ta peregrynacja w poszczególnych krajach. Kierowano się przy tym przekonaniem, że wiara, a zwłaszcza pobożność ludowa, potrzebuje widzialnych znaków. Istotnie, wiara wyraża się także w uczuciach i potrzebuje być widziana i dotknięta.

A poza tym, członkowie Rady Generalnej wyrazili opinię, że nie byłoby rzeczą właściwą przekazanie jednej z urn inspektoriom Regionu Śródziemnomorskiego oraz Regionu Europy Środkowej i Północnej. Dla tych krajów punktem odniesienia jest Urna Księdza Bosko, która znajduje się w Bazylice Maryi Wspomożycielki na Valdocco, w Turynie. Tak więc zdecydowano o przekazaniu tych urn do inspektorii pięciu innych regionów Zgromadzenia: Afryka i Madagaskar, Azja Wschodnia i Oceania, Azja Południowa , Ameryka Cono Sud i Interameryka.

Ostatecznie, biorąc pod uwagę prośby, jakie dotarły, po rozmowie inspektorów z radcami regionalnymi i zapoznaniu się ze znaczeniem proponowanych miejsc docelowych, zadecydowano o przekazaniu urn Księdza Bosko do następujących regionów i miejsc:

–          Region Afryka i Madagaskar: Sanktuarium Maryi Wspomożycielki w Nairobi, w Kenii;

–          Region Azja Wschodnia i Oceania: tymczasowo urna powędruje do jednej z parafii w Hongkongku, w Chinach, a ostatecznie – do Salezjańskiego Instytutu w Makau, Domu Macierzystego inspektorii chińskiej, pierwszego domu salezjańskiego w Chinach, założonego przez św. Alojzego Versiglia i św. Kaliksta Caravario,  pierwszych męczenników salezjańskich;

–          Region Azja Południowa: Świątynia Księdza Bosko w Cherapunjie, w pobliżu Shillong;

–          Region Ameryka Cono Sud (Stożek Południowy): Świątynia Księdza Bosko w Brasilii;

–          Region Interameryka (Ameryka Środkowa i Ameryka Północna): Świątynia Księdza Bosko w Panamie.

Brano tutaj pod uwagę pewną “geografię” kultu św. Jana Bosko. W pewnych miejscach jest on bardzo silny, znaczony wielkim zaangażowaniem ludu; w innych przypadkach trzeba mówić o pewnych początkach w tym względzie. Wszystkie te miejsca mogą stać się ośrodkami stanowiącymi punkt odniesienia i promieniowania kultu.

ANS – Rzym

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda