Home WiadomościZe Świata Asyż: VII Międzynarodowe Spotkanie Młodzieży Franciszkańskiej

Asyż: VII Międzynarodowe Spotkanie Młodzieży Franciszkańskiej

Redakcja

franciszkanie.plPolacy stanowili najliczniejszą grupę na VII Międzynarodowym Spotkaniu Młodzieży Franciszkańskiej Giovani verso Assisi (Młodzież ku Asyżowi).

Grupa 40 młodych osób z Franciszkańskiej Prowincji bł. Jakuba Strzemię (w tym 20 osób z Głogówka, oraz duszpasterstw działających przy klasztorach w Krakowie, Jaśle, Dąbrowie Górniczej), uczestniczyła w dniach od 2-9 sierpnia 2015 r. w VII Międzynarodowym Spotkaniu Młodych w Asyżu.

Odpowiedzialnymi za grupę byli: o. Krzysztof Hura – organizator wyjazdu (gwardian klasztoru Franciszkanów z Głogówka), o. Bartosz Pawłowski (Magister Prenowicjatu w Głogówku), oraz o. Marcin Drąg (Kraków).

Mottem tegorocznego spotkania było hasło: ”Nadzieja jest młoda. Przemienieni przez radość Ewangelii”.

Spotkanie rozpoczęło się w niedzielę 2 sierpnia liturgią w Bazylice Górnej św. Franciszka, której przewodniczył o. Mauro Gambetti, kustosz Sacro Convento (asyskiego klasztoru).

Wszystkie grupy biorące udział w spotkaniu zostały przywitane przez o. Simone Tenuti, odpowiedzialnego za zorganizowanie spotkania, który każdego dnia witał grupy w ich narodowych językach.

Młodzi wraz ze swoimi duszpasterzami przybyli z: Argentyny (9), Belgii (19), Brazylia (15), Chile (8), Kostaryka (2), Chorwacja (5), Niemcy (20), Włochy (23), Portugalia (72) , Rosja (13), Słowenia (37), Hiszpania (52), USA (10). Do Asyżu przybyli również o. Francis z Indii (obecnie mieszkający w Szwajcarii), siostra z Filipin i z Wietnamu. oraz dwóch braci z Burkina Faso. Najliczniejszą grupą biorąca udział w spotkaniu była grupa z Polski (99) z prowincji krakowskiej oraz gdańskiej. Łącznie w spotkaniu wzięło udział 450 osób ( w tym 50 franciszkanów).

Podczas liturgii, która rozpoczynała Spotkanie Młodych odbyła się niecodzienna procesja, w której ludzie młodzi z każdego kraju przygotowały symbol związany z nadzieją, który został złożony przy Grobie Św. Franciszka i pozostawał tam przez cały czas trwania spotkania. Pośród różnych symboli: flagi (Brazylii), paczkę yerba mate (Argentyna), koszyk z nasionami słonecznika (Włochy), prośby i podziękowania skierowane do św. Franciszka (Chile), książkę zawierającą wypisane marzenia i nadzieje młodych ludzi, a także strony jeszcze niezapisane (Hiszpania), grupa młodzieży z Głogówka przygotowała mapę Polski z wypisaną myślą św. Jana Pawła II: „Dla chrześcijanina sytuacja nigdy nie jest beznadziejna”.

Uczestnicy Giovani verso Assisi zamieszkali, podobnie jak w czasie poprzednich spotkań, na campingu Fontemaggio, pół godziny drogi od Bazyliki św. Franciszka idąc w górę, w stronę eremu Carceri.

Językiem głównym spotkania był włoski, którym posługiwali się wszyscy tłumacze. Sprawowane Liturgie oraz śpiewy liturgiczne odbywały się w kilku językach tak, aby każda grupa narodowościowa była zaangażowana w jej przygotowanie. Dzięki temu język nie był barierą nie do pokonania. Pomocą w pokonaniu bariery i nawiązaniu nowych międzynarodowych znajomości pierwszego dnia, była gra zespołowa pt.:  „Poszukiwanie Skarbów”, rozgrywana w całym Asyżu. Uczestnicy zostali podzieleni w grupach tak, aby w każdej było jak najmniej osób z tego samego kraju. Celem zabawy było odszukanie zaznaczonych na mapie punktów, w których na młodzież czekali bracia dzielący się świadectwem swego powołania i opowiadający o św. Franciszku w jednym z języków używanych na spotkaniu. Młodzież miała za zadanie przetłumaczyć te słowa na inne języki tak, by każda osoba w grupie mogła je zrozumieć. Zwyciężyła ta grupa, która w najkrótszym czasie odwiedziła wszystkie miejsca zaznaczone na mapie.

Pierwszego dnia młodzież wraz ze swymi duszpasterzami odwiedziła kościółek w San Damiano, jedno z najważniejszych miejsc dla duchowości franciszkańskiej.

Wieczorem wysłuchano porywającego świadectwa Wyrwanych z Niewoli, polskich raperów, którzy po swoim nawróceniu nieustanie głoszą chwałę Bożą ukazując moc Jezusa, który daje wolność.

Drugiego dnia modlitwa poranna odbyła się w Rivotorto, kolejnym ważnym miejscu dla franciszkanów – gdzie św. Franciszek zamieszkał wraz ze swoją pierwszą wspólnotą. Eucharystii w tym miejscu przewodniczył o. Miljenko Hontić, odpowiedzialny za spotkanie z ramienia Kurii Generalnej.

Po obiedzie wszyscy wyruszyliśmy autokarami do Rzymu, gdzie przez trzy kolejne dni przebiegało spotkanie.

Po przybyciu do franciszkańskiego domu studiów w Rzymie – Seraphicum, młodzież – już wcześniej podzielona na dwie grupy – udała się do swych zajęć. Pierwsza grupa wyruszyła do miasta, by posługiwać ubogim. Wraz z członkami organizacji zajmującej się pomocą ubogim wyszliśmy na ulice Rzymu by nieść pomoc ubogim, bezdomnym ludziom. Ludzie ci czekali nie tylko po to, aby otrzymać jedzenie, ale głównie po to by spotkać się z drugim człowiekiem, który ich nie tylko nie odrzuci, ale i zaakceptuje z całą jego sytuacją, poświęcając mu chwile czasu na rozmowę, spojrzenie w oczy i obdarowanie uśmiechem. Mimo obcego kraju, język nie był w tej sytuacji żadna przeszkodą. Uśmiech, życzliwość i wyciągnięta w ich stronę pomocna dłoń były kluczem do wywołania na wieluu twarzach niezapomnianego wyrazu wdzięczności.

Druga grupa osób pozostała w Seraphicum modląc się adorując Najświętszy Sakrament i słuchając świadectwa br. Jack’a z Australii, (który obecnie pracuje w Belgii).

W środę wszyscy uczestnicy spotkania wzięli udział w audiencji z Papieżem Franciszkiem, która odbyła się w auli Pawła VI. Papież Franciszek pozdrowił uczestników spotkania Giovani verso Assisi.  Dziesięć osób z różnych Państw miała radość spotkania z papieżem osobiście.

Po audiencji i wspólnym obiedzie nadszedł czas na zwiedzanie Rzymu. Pośród wielu pięknych zabytków Wiecznego Miasta, zwiedziliśmy m.in. katedrę biskupa Rzymu i jedną z czterech Bazylik Większych- Bazylikę św. Jana na Lateranie, Babtysterium św. Jana, a także Święte Schody (Scala Santa), które zostały przywiezione z Jerozolimy do Rzymu w 326r. przez św. Helenę. W drodze powrotnej przeszliśmy spacerem pod Koloseum oraz Forum Romanum. Podczas zwiedzania nie zabrakło czasu na poznanie niepowtarzalnego smaku włoskich lodów, oraz włoskiego oryginalnego cappuccino. Nieocenionym naszym przewodnikiem po ulicach Rzymu, znającym wiele interesujących ciekawostek o zabytkach, był nasz współbrat o. Marcin Drąg z Krakowa.

Wieczorem w Bazylice Świętych Apostołów (przy której znajduje się franciszkańska Kuria Generalna), odbyła się Msza św., której przewodniczył o. Maurizio de Paolo. W dniu rocznicy poświęcenia bazyliki Najświętszej Maryi Panny „Większej” w Rzymie, podczas homilii  Maryja została ukazana, jako na wzór prawdziwej wiary. To właśnie jest fundamentem naszej nadziei, jak podkreślił o. Maurizio: „Słowo Boga, Słowo, które mówi o miłości i miłosierdziu. W obliczu naszej Matki, Maryi, możemy dostrzec delikatność Boga Ojca”.

Czwartek był ostatnim dniem pobytu w Rzymie. Grupa, która posługiwała ubogim udała się po śniadaniu na zwiedzanie Bazyliki św. Pawła, zaś pozostali ruszyli na rzymskie ulice, by tam ewangelizować. Podzieleni oni zostali na dziewięć grup, które w różnych miejscach Rzymu śpiewały, tańczyły, grały i dzieliły się swym doświadczeniem Boga. Jak się później okazało ta uliczna ewangelizacja była jedną z rzeczy, które najmocniej zapadły w serca uczestników spotkania Giovani verso Assisi.

Młodzież z krakowskiej prowincji biorąca udział w ewangelizacji na ulicach Rzymu swoją radością, otwartym sercem, grając na różnych instrumentach i wspólnym śpiewem zaniosła żywego Chrystusa w żywym Kościele spotkanym przechodniom, z różnych stron świata. Posługując się różnymi językami, a przede wszystkim językiem Miłości opowiadaliśmy o Wielkiej Miłości Chrystusa do człowieka głosząc Kerygmat. Wielu przechodniów z wielkim zainteresowaniem nas słuchało i przykuło swoja uwagę. Odbyliśmy wiele interesujących rozmów m.in. z ludźmi, z takich krajów, jak: Pakistan, Grecja, Kalifornia, Włochy oraz Stany Zjednoczone. Osoby te miały możliwość, na specjalnie do tego przeznaczonych kartkach napisać swoje intencje, które zabraliśmy do Grobu Św. Franciszka.

W przyległym do Seraphicum opactwie trapistów Tre Fontane, gdzie według tradycji śmierć męczeńską poniósł św. Paweł, odprawiona została Eucharystia, której przewodniczył Wikariusz Zakonu, o. Jerzy Norel. Podczas homilii zostaliśmy zaproszeni do wstąpienia na Górę Tabor, aby towarzyszyć Jezusowi, który ukazał swoją chwałę. Przemienienie możliwe jest tylko na drodze krzyża. Do chwały zmartwychwstania można dojść jedynie poprzez cierpienie i śmierć. Górą Tabor dla wierzących jest Eucharystia.

Po Mszy św. wyruszyliśmy autokarami do Asyżu. Wieczorem na campingu Fontemaggio rozpoczęła się całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu.

Kolejny dzień przebiegł pod znakiem warsztatów. Organizatorzy spotkania przygotowali sporo propozycji, z przeróżnych dziedzin tak, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie interesującego. I tak można było wziąć udział w warsztatach dotyczących: modlitwy, poezji, muzyki liturgicznej, robienia różańców, frisbee, lectio divina, dziennikarstwa oraz mediów.

W piątkowy wieczór, w Górnej Bazylice św. Franciszka odbyła się liturgia pokutna, której przewodniczył o. Francesco Cocco. W swym kazaniu, które młodzież zgodnie okrzyknęła najlepszym podczas całego spotkania, ukazał postaci z czytań: Abrama i Zacheusza, jako przykłady szukania Boga i jednocześnie wielkiej miłości i cierpliwości Stwórcy, który szuka swego stworzenia.

W sobotę, w Górnej Bazylice św. Franciszka została odprawiona Msza św., której przewodniczył o. Gianni Cappelletto. Po Eucharystii i kolacji wszyscy zebrali się na placu przed Bazyliką Górną na wieczorze, podczas którego każda grupa, z każdego kraju przedstawiła krótki program artystyczny. Można było zobaczyć tradycyjne stroje z różnych stron świata, niezwykłe tańce, posłuchać pieśni charakterystycznych dla danych narodów, a przede wszystkim spędzić czas wspólnie z franciszkańskimi przyjaciółmi.

Ostatnim punktem wieńczącym Spotkanie Młodych w Asyżu była Msza św. w Bazylice Dolnej, której przewodniczył Minister Generalny Franciszkanów – o. Marco Tasca. Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał specjalny prezent – frisbee z logo spotkania, a to po to, by przypomnieć, że nadzieja zawsze unosi się wysoko i umie latać. Po drugie zaś do gry potrzeba przynajmniej dwóch osób, a więc już wspólnoty, do której zaprosił wszystkich Pan Jezus.

W drodze powrotnej Z Asyżu do Polski zwiedziliśmy Sanktuarium La Verna – miejsce, gdzie św. Franciszek otrzymał Stygmaty.

Pomimo panujących w tych dniach upałów w Asyżu i Rzymie wszyscy uczestnicy spotkania byli pełni franciszkańskiej radości i pokoju. Podziwialiśmy piękno franciszkańskiej ziemi. Bogaty program spotkania i dobrze zorganizowany czas pozwolił nam na piękny wypoczynek i zdobycie nowych doświadczeń.

Gorąco dziękujemy Zarządowi Prowincji z Ojcem Prowincjałem Jarosławem Zachariaszem na czele za dofinansowanie wyjazdu.

Młodzież z krakowskiej prowincji uczestniczy w Międzynarodowych Spotkaniach Młodzieży Giovani verso Assisi od 2003 r. Za trzy lata kolejne spotkanie młodych w Asyżu, na którym na pewno nie zabraknie nas… Młodzieży z Głogówka…

mg

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda