Przygotowania do kanonizacji palestyńskich zakonnic

karmel.plKościół katolicki w Ziemi Świętej przygotowuje się do kanonizacji dwóch zakonnic palestyńskich: bł. Mariam Bawardi (1846-1878) i bł. Marii Alfonsyny Ghattas (1843-1927), która odbędzie się 17 maja br. w Rzymie. Przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich przedstawili dzisiaj podczas konferencji prasowej w Jerozolimie program przygotowań.

Od najbliższej soboty we wszystkich parafiach, kościołach i klasztorach odprawiane będą nabożeństwa i Msze św. w różnych rytach będące przygotowaniem do kanonizacji. W jej przeddzień od godz. 8 przed relikwiarzem bł. Marie Alphonsiny w Jerozolimie Mamilla będzie odmawiana 24-godzinna modlitwa za nowe święte. Równocześnie modlitwy będą prowadzone w Karmelu w Betlejem. Maria Alfonsyna Danil Ghattas (1843-1927) pochodziła z Jerozolimy i założyła Zgromadzenia Sióstr od Najświętszego Różańca. Zajmowała się pracą duszpasterską, pomocą osobom starszym, małym dzieciom i zwalczaniem ubóstwa moralnego. Beatyfikował ją Benedykt XVI w 2009 r. Mariam Bawardi (1846-1878), w zakonie siostra Maria od Jezusa Ukrzyżowanego, pochodziła z Ibelinu w Galilei i była mistyczką, obdarzoną łaską stygmatów, wpadania w ekstazy oraz otrzymywania przesłań od Jezusa. Założyła Karmel w Betlejem. Beatyfikował ją św. Jan Paweł II w 1983 r.

Przedstawiciele Kościołów podkreślali podczas konferencji historyczne znaczenie kanonizacji nie tylko dla arabskich chrześcijan, lecz dla wszystkich mieszkańców Ziemi Świętej. Podobnie jak w kategoriach świeckich Pokojowa Nagroda Nobla tak Kościół katolicki ma „własne parametry” honorowania wybitnych ludzi wiary” – powiedział biskup pomocniczy łacińskiego patriarchatu Jerozolimy William Shomali. Jego zdaniem kanonizacja dwóch Palestynek pokazuje, że „świętość może być także przeliterowana po arabsku i jest ona możliwa także dzisiaj w Ziemi Świętej. Bp Shomali wyraził przekonanie, że obie święte będą w przyszłości „mocno i skutecznie” orędować w intencji pokoju w Ziemi Świętej. Podczas uroczystości 17 maja na placu św. Piotra w Watykanie papież Franciszek dokona kanonizacji czterech błogosławionych: Joanny Emilii De Villeneuve, Marii Krystyny od Niepokalanego Poczęcia Brando, Marii Alfonsyny Danil Ghattas i Marii od Jezusa Ukrzyżowanego Bawardi.

Źródło: KAI

Za: www.karmel.pl