Home WiadomościZe Świata Radość portugalskich biskupów z nowego świętego

Radość portugalskich biskupów z nowego świętego

Redakcja

Wiadomość o tym, że Franciszek dokonał tzw. kanonizacji równoważnej portugalskiego dominikanina o. Bartłomieja od Męczenników, wywołała wielką radość episkopatu portugalskiego. W oświadczeniu tamtejszej konferencji biskupiej, podpisanym przez jej rzecznika ks. Manuela Barbosę, podkreślono, że nowy święty jest „wielkim wzorcem dla odnowy Kościoła”.

Dokument przypomina, że Portugalska Konferencja Biskupia (CEP) ogłosiła notę duszpasterską 1 maja 2014, z okazji 500. rocznicy urodzin dominikanina i byłego arcybiskupa Bragi – regionu, który obecnie obejmuje archidiecezję Braga oraz diecezje Bragança-Miranda, Viana do Castelo i Vila Real. Biskupi zwrócili uwagę w swym oświadczeniu, że św. Bartłomiej, „żyjąc w czasach ogromnego kryzysu dziejowego, w łonie i poza Kościołem, może i musi być postrzegany jako świadek”, aby ludzie uwierzyli, że „ewangelizacja i reformy w Kościele są nie tylko niezbędne, ale także konieczne”.

„Jego życie i praca zaowocowały owym dynamizmem misyjnym bez granic” – stwierdza oświadczenie CEP. Biskupi podkreślili następnie, że nowy portugalski święty należał do tych osób, „które ze względu na zasady i wartości, którymi kierowali się w swoim życiu, są trwałymi punktami odniesienia wszystkich czasów”.

W sobotę 6 lipca, po zatwierdzeniu przez Franciszka dekretu o kanonizacji o. Bartłomieja od Męczenników (1514-90), portugalska konferencja episkopatu uznała tę wiadomość jako coś, co „warto na nowo przeczytać” wraz z innym listem duszpasterskim poświęconym jego beatyfikacji w 2001 roku.

Oba teksty „odnoszą się do życia i rozległej pracy duszpasterskiej Bartłomieja od Męczenników oraz do jego cennych pism, które dzięki swej aktualności przyczyniają się do odnowy ewangelizacyjnej troski duszpasterskiej dzisiejszego Kościoła, szczególnie w obecnym Roku Misyjnym w Portugalii” – napisali ponadto tamtejsi biskupi.

18 lipca przypada wspomnienie liturgiczne obecnie już świętego o. Bartłomieja od Męczenników. Jest to okazja, która – jak liczy CEP – „przyczyni się do wielkiego dziękczynienia we wszystkich wspólnotach chrześcijańskich za zapowiedź jego kanonizacji”.

Za: ekai.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda