Home WiadomościZe Świata Redemptoryści: 65 lat temu powstała w Rzymie Akademia Alfonsjańska

Redemptoryści: 65 lat temu powstała w Rzymie Akademia Alfonsjańska

Redakcja

9 lutego minęło 65 lat od utworzenia Akademii Alfonsjańskiej – Wyższego Instytutu Teologii Moralnej w Rzymie. Z tej okazjiw sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Rzymie celebrowano w niedzielę uroczystą Eucharystię, której przewodniczył o. Michael Brehl, przełożony generalny Zgromadzenia Redemptorystów. 

Akademia założona przez redemptorystów w 1949 r. zajmuje się prowadzeniem badań naukowych, refleksji specjalistycznej i dydaktyką w dziedzinie teologii moralnej, biorąc pod uwagę kontekst zmian kulturowych i historycznych. Kontynuuje ona tradycję istotną dla św. Alfonsa Marii de Liguoriego i założonego przez niego Zgromadzenia, jaką jest studium i nauczanie teologii moralnej dla dobra całego Kościoła. Wykłady i seminaria prowadzone są w następujących sektorach refleksji teologicznej: metodologicznym, biblijnym (zagadnienia moralne w świetle Starego i Nowego Testamentu), patrystycznym, historycznym i systematycznym (teologia moralna fundamentalna i szczegółowa) oraz antropologicznym (systematyczna i empiryczna).

W czerwcu 2013 r. prezesem Akademii został polski redemptorysta o. prof. Andrzej Wodka. Aktualnie w Akademii Alfonsjańskiej wykłada 33 profesorów, w tym 23 redemptorystów. Wśród nich jest trzech polskich redemptorystów: Edmund Kowalski, Gabriel Witaszek, Andrzej Wodka, a od marca 2014 przybędzie czwarty Polak redemptorysta Krzysztof Bieliński. W roku akademickim 2012/2013 w Akademii Alfonsjańskiej na studiach licencjackich i doktoranckich zapisanych było 286 studentów (118 z Europy, 70 z Ameryki Północnej i Południowej, 47 z Azji, 50 z Afryki i 1 z Australii i Oceanii). Wśród nich jest 170 księży i kleryków diecezjalnych, 95 osób konsekrowanych z 60 rodzin zakonnych i 21 osób świeckich. Jeśli chodzi o przekrój narodowościowy, to najwięcej studentów pochodzi z Włoch (64), następnie z Indii (33) oraz z Brazylii (26). Corocznie średnio ok. 45 absolwentów kończy studnia ze stopniem licencjata i ok. 30 ze stopniem doktora teologii moralnej w trzech podstawowych specjalnościach: teologii moralnej fundamentalnej, społecznej i bioetyki.

Spośród absolwentów Akademii trzech zostało kardynałami i 72 biskupami.

Więcej informacji na stronie Akademii Alfonsjańskiej: www.alfonsiana.org

o. Sylwester Cabała CSsR

Za: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda