Home Wiadomości Redemptoryści: List O. Generała z okazji nominacji kardynalskiej dla abpa Josepha Tobina CSsR

Redemptoryści: List O. Generała z okazji nominacji kardynalskiej dla abpa Josepha Tobina CSsR

Redakcja

kard. Joseph Tobin CSsRNasz były Przełożony Generalny, o. abp Joseph Tobin CSsR, obecnie ordynariusz archidiecezji Indianapolis w USA, został mianowany kardynałem przez Ojca Świętego Franciszka.

Kreacja kardynalska nastąpi w Rzymie na konsystorzu 19 listopada 2016 r. Z tej okazji swój list kieruje do nas Przełożony Generalny Zgromadzenia Redemptorystów, o. Michael Brehl CSsR.


Drodzy Współbracia, Siostry, Współpracownicy i Przyjaciele,

W niedzielę, 9 października 2016 r., papież Franciszek ogłosił nazwiska nowych kardynałów, którzy zostaną kreowani na konsystorzu 19 listopada. Pośród nich jest nasz Brat, abp Joseph William Tobin CSsR z Prowincji Denver, ordynariusz archidiecezji Indianapolis w USA.

Kardynał-nominat ucieleśnia na wiele sposobów opis redemptorysty misjonarza z konstytucji nr 20:

„Mocni w wierze, radośni nadzieją, rozpaleni miłością, płonący gorliwością, świadomi własnej słabości, wytrwali w modlitwie, redemptoryści, jako mężowie apostolscy i prawdziwi uczniowie św. Alfonsa, idąc radośnie za Chrystusem Zbawicielem, uczestniczą w Jego misterium i głoszą je przez ewangeliczną prostotę życia i przepowiadania, a także przez wyrzeczenie się samych siebie i przez gotowość podjęcia wszelkiego trudu, aby nieść ludziom Obfite Odkupienie.”

Krótko po ogłoszeniu kardynał-nominat Joseph Tobin wyjaśnił jak rozumie swoje mianowanie: „Papież Franciszek jest łaską na ten czas i rzeczywiście potrzebuje wybierać ostrożnie swoich współpracowników. Jestem świadom jak ogromny jest Kościół katolicki i jak wielu ma wispaniałych liderów. Nowi kardynałowie zostali wybrani, by reprezentować potrzeby Kościoła, by reprezentować katolicyzm, powszechność Kościoła.” Jasnym jest dla mnie, i dla jego braci w Zgromadzeniu Najświętszego Odkupiciela, że papież Franciszek wybrał mądrze!

Wybierając abpa Tobina do tej ważnej i szczególnej służby, Ojciec Święty nie tylko docenił jego liczne dary i talenty, ale także jego lata służby Kościołowi i Zgromadzeniu. Papież Franciszek rozeznał w nim wielkie doświadczenie i mądrość, które będą szczególną pomocą Ojcu Świętemu w czasie konsystorzów i innych ciałach, a także w czasie przyszłego konklawe, które wybierze jego następcę.

Jako misjonarz redemptorysta o. Tobin żył i służył pomiędzy imigrantami, gdy tworzyli nowy dom dla nich i ich rodzin. Ich doświadczenie stało się jego doświadczeniem, a ich potrzeby wzywały do hojnej odpowiedzi w służbie. Jako Radny Generalny starał się o promocję powołań do bycia misjonarzem redemptorystą pośród młodzieży i młodych dorosłych. Odwiedzał także wszystkie kontynenty i doświadczał na całym świecie misyjnej aktywności Zgromadzenia. Jako Przełożony Generalny, został powołany by być pasterzem i liderem, zarządcą i bratem, doradcą i przewodnikiem. I odpowiedział na to z hojnością, cierpliwością, mądrością i pasją.

Jak członek pięciu synodów biskupów uczestniczył w jednym z najwyższych przejawów kolegialności i powszechności Kościoła. Jako sekretarz Kongregacji ds. Życia Konsekrowanego współpracował blisko z Ojcem Świętym (Benedyktem XVI – przyp. tł.) i osobami konsekrowanymi na całym świecie. Jako arcybiskup Indianapolis powrócił do swych „korzeni” – jako pasterz ludzi, misjonarz pośród pielgrzymów, przywódca z wielkim doświadczeniem i zdolnościami do współpracy i kolegialności. Jako kardynał wniesie swoje poświęcenie, pasję i doświadczenie do służby i bliskiej współpracy z papieżem Franciszkiem dla dobra całego Ludu Bożego. Ojciec Święty wybrał mądrze i dla nas wszystkich jego nominacja jest błogosławieństwem.

Jako jego bracia, misjonarze redemptoryści jesteśmy dumni z naszego Brata, obecnie kardynała-nominata. I wszyscy życzymy mu błogosławieństwa Bożego, i będziemy pamiętać o nim w naszych modlitwach.

Niech Bóg obdarzy go pokojem i radością. Niech Matka Boża Nieustającej Pomocy zawsze mu towarzyszy. I niech św. Alfons, św. Gerard, św. Klemens oraz św. Jan Neumann wstawiają się za nim w jego służbie jako misjonarz redemptorysta, biskup i kardynał, gdy idzie za Jezusem Odkupicielem, głosząc Ewangelię opuszczonym i ubogim!

Wasz brat w Odkupicielu,

o. Michael Brehl CSsR, Przełożony Generalny

cssr.news

Za: www.redemptor.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda