Redemptoryści – Perth Amboy: obóz letni dla rodzin

redemptor.pl„Przypatrzcie się bracia powołaniu waszemu” to temat tegorocznych „Wakacji z Bogiem” organizowanych przez parafię św. Jana Pawła II w Perth Amboy, NJ w dniach 28 czerwca – 4 lipca w Silver Bay w północnej części stanu Nowy Jork nad przepięknym Lake George.

Każdego ranka, czy to w deszczu czy w słońcu, uczestnicy gromadzili się na wspólnej modlitwie i ze śpiewem na ustach dziękowali Panu Bogu za przeżytą noc i prosili o kolejny dobry dzień. Stałymi punktami wakacji oprócz modlitwy porannej są oczywiście wspólne posiłki, spotkania w grupach, porządkowanie swoich pokoi, gry i zabawy na swieżym powietrzu, wspólne ognisko, plażowanie bądź wyprawy w góry, które to były wspaniałą okazją do odkrywania Stwórcy w pięknie przyrody i zmagania się z własną słabością.

Oprócz spotkań dla dzieci i młodzieży odbywały się także spotkania dla rodziców i opiekunów, podczas których o. Waldemar Łątkowski CSsR, proboszcz parafii, pomagał rozpoznać działanie Boga w życiu osobistym i rodzinnym. Grupa muzyczna, na czele której stał o. Łukasz Drożak CSsR, dała wszystkim uczestnikom możliwość nauczenia się nowych pieśni.

Temat letniego obozu wspaniale wpisał się w obchodzony obecnie Rok Życia Konsekrowanego. Uczestnicy wakacji mieli więc doskonałą okazję, aby przyjrzeć się, czym owo życie konsekrowane jest. Ogromną pomocą było spotkanie z gośćmi, których organizatorzy zaprosili do Silver Bay . Uczestnicy mieli okazję do bliższego poznania osób konsekrowanych.

I tak, we wtorkowy poranek zawitały na camp siostry zakonne –s. Elżbieta Halaj i s. Magda Oleszkowicz ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Służebniczek Starowiejskich. Siostry opowiadały o radościach i trudach życia zakonnego podkreślając, że tego pierwszego jest znacznie więcej, a to dlatego, że największym skarbem ich życia jest Jezus Chrystus, na którego wezwanie odpowiedziały „tak”. Zarówno s. Magda, która zajęła się młodszą grupą, jak i s. Elżbieta, która spotkała się z młodzieżą, ujęły uczestników swoją szczerością, radością i otwartością. Tym razem to siostry postanowiły zrobić uczestnikom jeszcze jedną niespodziankę i zostały nieco dłużej, aby rozegrać wspólnie mecz siatkówki opiekunowie kontra uczestnicy – to niecodzienna przygoda, zwłaszcza dla młodzieży.

W środę przyjechali kolejni goście – ojcowie ze Zgromadzenia Redemptorystów – Marcin Zubik i Dariusz Pabiś. Opowiedzieli oni o swojej drodze do kapłaństwa, o rozeznawaniu swojego powołania oraz podzielili się historią pracy misyjnej w Argentynie. Uczestnicy z zaciekawieniem sluchali świadectw obu zakonników, obejrzeli przygotowane specjalnie na to spotkanie przygotowane filmy i zadawali pytania, a odległa Patagonia okazała się na „wyciągnięcie ręki”.

Oprócz osób konsekrowanych o swoim życiowym powołaniu opowiadali opiekunowie, którzy dali świadectwa swojego życia małżeńskiego, podkreślając, że wiele jest dróg, którymi Pan Bóg prowadzić nas chce do świętości.

Doskonałą okazją do rozmyślań i wyciszenia była środowa adoracja w kaplicy. Podczas wieczornego czuwania modliliśmy się Nowenną do Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, chcieliśmy w ten sposób uczcić ogłoszony niedawno jubileusz przywrócenia do kultu publicznego tej Ikony. To Zgromadzeniu Redemptorystów bowiem 150 lat temu powierzył ten święty obraz papież bł. Pius IX. Młodzież pozostała w kaplicy jeszcze dłużej, by w osobistej adoracji przeżyć Drogę Krzyżową, podczas której rozważaliśmy nasze życiowe powołanie – „Poszedłbym za Tobą Panie, ale…”.
Uczestnicy rozjechali się do domów nieco inni, niż przyjechali – bogatsi o nowe przyjaźnie, bardziej otwarci na Pana Boga i drugiego człowieka oraz zadowoleni z takiej formy spędzenia wolnego czasu, jaką są „Wakacje z Panem Bogiem” dla rodzin.

M. Skrodzki, Perth Amboy, NJ

Więcej (zdjęcia) na: www.redemptor.pl