Home WiadomościZe Świata Redemptoryści: W Togliatii powstanie kościół pw. bł. Jana Pawła II

Redemptoryści: W Togliatii powstanie kościół pw. bł. Jana Pawła II

Redakcja

W niedzielę 20 maja 2012 roku parafia Matki Bożej Fatimskiej w Togliatti (Rosja), w której od 2004 roku posługują polscy redemptoryści, przeżywała uroczystość odpustową, podczas której miał miejsce obrzęd błogosławieństwa rozpoczynających się 21 maja prac przy budowie kościoła pod wezwaniem bł. Jana Pawła II.

Sprawowana była uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem ks. biskupa Klemensa Pickela, ordynariusza diecezji św. Klemensa w Saratowie. Eucharystię koncelebrowali: O. Dariusz Firszt – wikariusz generalny i proboszcz sąsiedniej parafii w Samarze, O. Reinhard Doleschal z Saratowa, a także redemptoryści: O. Artur Wilczek proboszcz parafii w Togliatti i O. Dariusz Paszyński przełożony Regii św. Gerarda w Rosji i Kazachstanie.

Podczas Mszy Świętej bp Klemens ochrzcił nowonarodzoną Katarzynę, wyrażając radość z duchowego budowania dokonującego się w parafii, które nadaje sens budowaniu materialnemu.

Po Mszy Świętej w procesji z figurą Matki Bożej Fatimskiej wszyscy udali się na plac budowy, gdzie bp Pickel pobłogosławił mające się rozpocząć prace, a na znak rozpoczynającej się budowy, symbolicznie wbił pierwszą łopatę. Licznie zebrani parafianie nie ukrywali swojego wzruszenia i chęci współpracy przy wznoszeniu świątyni.

Togliatti (do 1964 roku Stawropol nad Wołgą), jest prawie milionowym miastem leżącym na lewym brzegu Wołgi. Założone było w 1737 roku jako twierdza dla obrony południowych granic ruskich ziem. W  latach 50-tych XX wieku miasto zostało przeniesione na tereny wyżej położone, gdyż przy budowie elektrowni i zbiornika wodnego stare miasto zostało zatopione. Od 1964 roku miasto nosi imię włoskiego komunisty Palmiro Togliatti. Wtedy też rozpoczęto budowę przemysłu samochodowego, który już ponad czterdzieści lat produkuje samochody marki LADA. Szybki rozwój przemysłu spowodował wielki napływ ludności z byłych republik radzieckich. Wśród poszukujących pracy byli także i katolicy, między innymi polskiego pochodzenia. To oni, po tzw. „pieriestrojce”, na początku lat 90-tych, zwrócili się do Prymasa Polski ks. kardynała Józefa Glempa z prośbą, by przysłał do Togliatti kapłana. Ks. kardynał przekazał prośbę biskupowi Tadeuszowi Kondrusiewiczowi, ówczesnemu pasterzowi Administratury Apostolskiej dla katolików obrządku łacińskiego europejskiej części Rosji, który poprosił proboszcza z Samary, oddalonej od Togliatti o 120 km, aby otoczył opieką duszpasterską miejscowych katolików. W 1998 roku w Togliatti została postawiona kaplica drewniana, dar niemieckich katolików, w której do dziś zbierają się parafianie na Eucharystię.

Polscy redemptoryści rozpoczęli posługę w Togliatti w 2004 roku. Wtedy to przybył O. Artur Wilczek, który po dziś dzień jest proboszczem tej parafii. W 2008 roku zostały rozpoczęte przygotowania do budowy kościoła.  W 2009 roku administracja miasta wydzieliła ziemię pod budowę świątyni, a w 2010 rozpoczęły się prace projektanckie. Dzisiaj wszelka dokumentacja budowlana jest już gotowa i można przystępować do budowy.

Katolicka parafia w Togliatti poświęcona jest Matce Bożej Fatimskiej, zaś kościół będzie zadedykowany bł. Janowi Pawłowi II, którego życie, poprzez objawienia fatimskie, w sposób szczególny było związane z Rosją. Nosił ją w swoim sercu, czemu niejednokrotnie dawał dowody, mówił o niej z wielką sympatią i pragnął ją odwiedzić. Przykład bł. Jana Pawła II i nauka, którą pozostawił, jest ważnym drogowskazem dla katolików Togliatti.

O. Dariusz Paszyński CSsR

Za: www.redmptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda