Home WiadomościZe Świata Marianie – Kazachstan: święto patronalne parafii w Karagandzie

Marianie – Kazachstan: święto patronalne parafii w Karagandzie

Redakcja

W dniu po uroczystości Zesłania Ducha Świętego w Kościele katolickim obchodzone jest święto Maryi Matki Kościoła. Maryja, Matka Jezusa, jest także Matką Kościoła. Ta, która zrodziła Zbawiciela, w pewien sposób zrodziła również tych, którzy w Niego uwierzyli i żyją umacniani Jego mocą. Prawda o macierzyństwie Maryi obejmuje zatem dwa wymiary. O ile jednak macierzyństwo Maryi jako Matki Syna Bożego jest wyraźnie widoczne, o tyle Jej rola jako Matki Kościoła jest bardziej dyskretna. Tę szczególną rolę Maryi odczytujemy tu, w Kościele w Kazachstanie – tak w swojej homilii w czasie sumy odpustowej uczył nas pasterz naszej diecezji bp Janusz Kaleta, który przewodniczył uroczystej Eucharystii w naszej parafii w Karagandzie.

W koncelebrze wzięli również udział ks. proboszcz Zbigniew Grygorcewicz MIC, ks. wikariusz Grzegorz Burdyński MIC, ks. Piotr Pytlowany, rektor seminarium duchownego w Kazachstanie wraz z klerykami, ks. Janusz Potok, proboszcz parafii św. Józefa w Karagandzie i wikariusz generalny diecezji, ks. Władimir Niemiec, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża świętego w Priszachtińsku i dyrektor Caritas w Kazachstanie oraz ks. Alosza Miciński MIC, wikariusz naszej drugiej parafii w Tajynszy.

Kolekta tego dnia, dała możliwość podzielenia się naszym parafianom i gościom swoim sercem i groszem z Jurą, naszym ministrantem chorym na padaczkę. Na koniec w słowach dziękczynienia ks. Zbyszek, wspominając słowa Ewangelii, powiedział jak ważne jest „czerpanie nowego wina”, które ma się wyrażać w radości ze wspólnego świętowania i zaprosił wszystkich na agapę. Kolejna część naszego odpustu była rzeczywiście ogromnym świętowaniem w radości. Każdy mógł spróbować polską potrawę – bigos – specjalnie przygotowaną na tę okazję przez ks. Grzegorza oraz kurczaka po chińsku, przygotowanego przez ks. Zbigniewa. W wieczornym menu nie zabrakło również sałatek i słodkości przygotowanych przez naszych parafian. Dzieci mogły spędzić czas na dmuchanym zamku, jeżdżąc na kucyku i delektując się przysmakiem, chyba lubianym przez wszystkich – cukrową watą. Kulminacyjnym wydarzeniem tej części było losowanie głównych nagród loterii fantowej, którymi były: latawiec, ekspres do kawy i rower. Nie zabrakło również tańców wykonanych przez nasze dzieci i młodzież, którzy uczestniczyli w tym roku szkolnym w lekcjach języka polskiego.

Wspólne świętowanie zakończyło się w godzinach wieczornych. Dziękujemy Bogu za piękną pogodę, za ten wspólny czas świętowania wraz z naszą Matką Maryją, a wszystkim parafianom, którzy przyczynili się, by nasz odpust mógł przebiec spokojnie i naprawdę radośnie – niech Bóg błogosławi!

Grzegorz Burdyński MIC

Za: www.marianie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda