Home WiadomościZe Świata Redemptorysta arcybiskupem egzarchatu krymskiego

Redemptorysta arcybiskupem egzarchatu krymskiego

Redakcja

Ojciec Święty Franciszek dnia 13 lutego br. zatwierdził decyzje Synodu Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego o utworzeniu egzarchatu krymskiego i zaaprobował kanoniczny wybór pierwszego arcybiskupa nowego egzarchatu. Został nim o. Michaiło Bubnij CSsR, członek Prowincji Lwowskiej Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela. Egzarchat krymski został wydzielony z dotychczasowego egzarchatu odesko-krymskiego i obejmuje terytorium Autonomicznej Republiki Krymu. Siedzibą arcybiskupa będzie Symferopol.

O. Michal Bubnij urodził się 16 września 1970 w miejscowości Chliwczany w województwie lwowskim. Uczył się w Instytucie Technicznym Kolei we Lwowie. Po krótkim okresie pracy zawodowej odbył obowiązkową służbę wojskową. Następnie, w 1991 r., wstąpił do Prowincji Lwowskiej Redemptorystów. Przygotowanie do kapłaństwa odbywał w Polsce, w Wyższym Seminarium Duchownym Redemptorystów, studiując filozofię (Kraków) i teologię (Tuchów).

Pierwsze śluby złożył 19 sierpnia 1992 a 7 kwietnia 1996 r. złożył śluby wieczyste. Świecenia kapłańskie przyjął 19 sierpnia 1997 r. we Lwowie z rąk kardynała Lubomyra Huzara. W latach 1997-2001 był duszpasterzem parafii w Tarnopolu a równocześnie prefektem kandydatów do zgromadzenia redemptorystów, a później socjuszem studentów Prowincji Lwowskiej, którzy odbywali formację w Tuchowie. W latach 2001-2007 był duszpasterzem w parafiach w Nowojaworiwsku, Kochawino i Lwowie. Studiował w Papieskim Instytucie Orientalnym w Rzymie (2007-2010), uzyskując licencjat kościelny z prawa kanonicznego. W momencie wyboru na biskupa był przełożonym domu zakonnego redemptorystów i proboszczem parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Iwano-Frankiwsku.

Za: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda