Home WiadomościZ kraju Figura św. Michała Archanioła z Monte Sant’Angelo nawiedziła warszawskie Sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Figura św. Michała Archanioła z Monte Sant’Angelo nawiedziła warszawskie Sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Redakcja

Już 130 miejsc nawiedziła figura św. Michała Archanioła w czasie swej rocznej wędrówki po polskich parafiach i klasztorach sióstr zakonnych. W ostatnich dniach św. Michał Archanioł w znaku figury z Gargano nawiedził parafię św. Stanisława Kostki na Żoliborzu.

W dniu powitania figury św. Michała Archanioła, uroczystej mszy świętej wieczornej przewodniczył warszawski biskup pomocniczy o anielskim imieniu – bp. Rafał Markiewicz. On też wprowadził procesyjnie figurę św. Michała Archanioła do świątyni . W koncelebrze udział wzięli ks. Piotr Prusakiewicz CSMA – redaktor naczelny dwumiesięcznika „Któż jak Bóg”, miejscowi księża oraz proboszcz parafii .św. Stanisława Kostki, ks. prał. Tadeusz Bożełko.

W czasie trzech dni pobytu figury, w żoliborskim sanktuarium trwały modlitwy , objęte szerokim programem. Były godzinki o św. Michale Archaniele, które prowadziły siostry michalitki msza święta z modlitwą o uzdrowienie i uwolnienie od złego ducha, procesja ze świecami , z modlitwami przy 4 stacjach, wspólnotowe modlitwy poszczególnych grup i stowarzyszeń parafialnych, błogosławieństwo dzieci. Po każdej mszy świętej odmawiano modlitwę do św. Michała Archanioła, a chętni przyjmowali szkaplerz św. Michała.

Dzień chorego, 11 lutego zgromadził licznie rodziny . W tym dniu po mszach świętych kapłani udzielali wiernym sakramentu chorych.

W ostatnim, trzecim dniu po mszy św. o godz. 15. parafianie pożegnali figurę św. Michała. Archanioła, składając serdeczne podziękowania Zgromadzeniu Świętego Michała Archanioła , na ręce michalitów , ks. Piotra Rusakiewicza i br. Andrzeja za zorganizowanie peregrynacji figury św. Michała Archanioła po Polsce oraz za możliwość goszczenia figury księcia aniołów. w żoliborskim sanktuarium i przeżywania 3 dni w duchu anielskiej modlitwy.

Podczas mszy św. dokonano aktu poświęcenia się św. Michałowi Archaniołowi. Odmówiono modlitwę Pod Twoją obronę oraz odśpiewano hymn „Boże coś Polskę”.

Po nabożeństwie procesyjnie wyprowadzono figurę z kościoła i zaniesiono ja na grób bł. Jerzego. Przy grobie kapłani wraz z wiernymi odmówili modlitwy , po czym odprowadzono figurę do auta, którym peregrynuje ona po Polsce. W nabożeństwie wzięło udział ok. tysiąca parafian i mieszkańców Warszawy i okolic.

Z parafii św. Stanisława Kostki anielska figura odjechała do parafii, p.w. św. Augustyna na Nowolipkach , skąd uda się do parafii bł. Czesława w Opolu. Do Warszawy figura św. Michała powróci dopiero 26 maja, by zatrzymać się w par. św. Michała Archanioła na Mokotowie.

Michalita, ks. Piotr Rusakiewicz, który towarzyszył anielskiej figurze i animował wydarzenia modlitewne , poinformował, że przyjmowane są zapisy na wizytę figury św. Michała Archanioła na 2015 rok.

Figura św. Michała Archanioła z Sanktuarium na Gargano wykonana została w roku 1507 przez rzeźbiarza Andreo Contucciego zwanego Sansovino. Przedstawia ona Księcia wojsk niebieskich w stroju legionisty rzymskiego, pod którego stopami leży pokonany Szatan. Pomysłodawcą stworzenia figury był kard. Antonio z Monte San Savino. Sanktuarium św. Michała Archanioła powstało na Górze Gargano na pamiątkę objawień archanielskich, jakie miały tam miejsce w końcu V wieku. Jest to jedyna świątynia na świecie nie poświęcona ludzką ręką. Każdego roku przybywają tam miliony pielgrzymów, aby wypraszać łaski.

Anna Dziemska

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda