Home WiadomościZ kraju Bp Mazur: nie wysyłać misjonarzy do RŚA

Bp Mazur: nie wysyłać misjonarzy do RŚA

Redakcja

Bp Jerzy Mazur zapowiedział, że zwróci się do biskupów i przełożonych zakonnych, by nie wysyłać w najbliższym czasie misjonarzy do Republiki Środkowoafrykańskiej. W środę odbyło się spotkanie przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski ds. Misji z ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim.

Bp Mazur podkreślił, że rozumie decyzję misjonarzy o nieopuszczaniu afrykańskiego kraju. – Chcą pozostać ze swoimi ludźmi, za których czują się odpowiedzialni i którym pragną służyć – powiedział. Jednocześnie poinformował, że zaapeluje do biskupów diecezjalnych oraz wyższych przełożonych zakonnych z Polski o niewysyłanie w najbliższym czasie nowych misjonarzy do ogarniętej wojną domową Republiki Środkowoafrykańskiej.

Min. Sikorski wysoko ocenił pracę polskich misjonarzy w świecie i wyraził podziw dla ich determinacji i pracy. Wskazał jednak, że polski MSZ nie może zabronić im przebywania na misjach w Republice Środkowoafrykańskiej. – Narażają się oni na poważne niebezpieczeństwo. Dlatego ministerstwo stanowczo sugeruje powrót polskich misjonarek i misjonarzy do kraju – dodał Sikorski.

Biskup zapewnił szefa MSZ o gotowości współpracy nie tylko w tej konkretnej sytuacji, ale w szerszym kontekście działalności misyjnej. Powiedział, że w nieustannej pamięci modlitewnej pamięta o wszystkich polskich misjonarzach i misjonarkach.

Bp Mazur poinformował także o przygotowaniach do IV Krajowego Kongresu Misyjnego w 2015 r. Rozmowy dotyczyły również dorocznych spotkań z misjonarzami i misjonarkami przebywającymi na urlopie w Polsce.

Spotkanie ministra z przewodniczącym Komisji Episkopatu Polski ds. Misji było efektem wezwania polskich misjonarzy do opuszczenia RŚA ze względu na zaostrzający się tam konflikt.

KAI/pz

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda