Home Wiadomości Rekolekcje z Pismem Świętym

Rekolekcje z Pismem Świętym

Redakcja

W dniach od 20 do 22 kwietnia po raz trzeci odbyły się rekolekcje dla młodzieży z szkół średnich i studentów zorganizowane w Cherry Hill, NJ przez Siostry Służebniczki i Ojców Redemptorystów.

Rekolekcje prowadził o. Waldemar Łątkowski, proboszcz z Parafii św. Jana Pawła II z Perth Amboy, NJ. W rekolekcjach uczestniczyło 19 osób głównie z New Jersey, ale również z Nowego Jorku, Filadelfii, a nawet dwie osoby z Virginii. Tematem tych rekolekcji było Pismo Święte.

Święty Hieronim kiedyś napisał, że “Nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa”. Konferencje, które o. Waldemar wygłosił przypomniały nam budowę biblii. Tłumaczył na czym polegało natchnienie autorów, którzy spisali te ważne wydarzenia objawienia Bożego. Pismo Święte jest listem Pana Boga do ludzi, lecz autor natchniony nadał temu swój styl jak również przekazał sposób myślenia poszczególnych okresów historycznych na przełomie powstawania Pisma Świętego.  Młodzież pracowała w grupach. Odpowiadali na następujące pytania: Czym jest dla mnie Biblia? Czy warto czytać i dlaczego? Nieodłącznym elementem dnia rekolekcyjnego była eucharystia. Liturgia Słowa Bożego naprowadziła nas na Chleb Życia. Tak jak organizm potrzebuje pożywienia tak człowiek potrzebuje umocnienia by dobrze żyć, dokonywać dobrych wyborów. Słowo Boże, które prowadzi do poznania Chrystusa przyczynia się również do pogłębienia z Nim relacji. Człowiek młody szczególnie potrzebuje światła, aby dokonywać mądrych wyborów. W oczach Pana Jezusa, każdy z nas jest wyjątkowy, umiłowany. Jest umiłowany i kimś specjalnym. Panu Bogu zależy na mnie. Głęboką wierzę, że ten czas modlitwy był czasem takich doświadczeń przez tych młodych ludzi.

Waldemar wymieniał różne powody, dla których warto czytać Pismo Święte. Jest to przede wszystkim źródło miłości do Boga, pokarm dla wiary, historia Bożego działania w świecie, objawienie mocy Bożej, szkoła modlitwy, zasady dobrego życia, źródło Bożej mądrości, pokarm codziennego życia i droga do świętości.  Na przykładzie Goliata i Dawida została przestawiona nasza walka z problemami i trudnościami w życiu. Historia ta pokazuje jak mocny jest ten, który stawia czoła trudnościom z głębokim zaufaniem Bogu, który nas umacnia. Ojciec również zachęcał do czytania Pisma Świętego codziennie  po 10 minut korzystając z różnych aplikacji współczesnej technologii. Proponował również do odważnego czytania wspólnie w rodzinie w atmosferze wyciszenia. 

            Młodzież miała okazje uczestnictwa w biblodramie. W czterech grupach przedstawili przypowieść o pannach mądrych i nieroztropnych, o talentach, o chwaście i zbożu oraz o pracownikach winnicy. Odegranie tych przypowieści w sposób współczesny człowiekowi pomógł bardziej zrozumieć tym młodym ludziom jaki Pan Bóg jest cierpliwy, sprawiedliwy i hojny w obdarowywaniu nas.

            W czasie niedzielnej eucharystii, została podkreślona godność Dziecka Bożego wśród młodych uczestników rekolekcji. Miłość nie może być oparta na lęku. Szczęśliwy jest ten, kto czuję się być kochanym. Mentalność niewolnika wychodzi w nas właśnie wtedy, gdy modlitwa jest ciężarem, a coniedzielne uczestnictwo we Mszy Świętej przykrym obowiązkiem. Szczęście polega na tym, aby odkryć miłość, którą Bóg mnie ukochał. Z tej właśnie miłości rodzi się odwaga. Odwaga do czynienia wielkich rzeczy. Odwaga do bycia świętym.

            W trakcie rekolekcji nie zabrakło również gry i zabawy na świeżym powietrzu, jak również smacznych kiełbasek z ogniska. Pogoda dopisała. Wszyscy mogliśmy cieszyć się budzącą do życia przyrodą w pięknym położeniu klasztoru sióstr w Cherry Hill. Ufam, że ten czas modlitwy, ubogacania się z wzajemnego bycia będzie czasem umocnienia na najbliższe miesiące osób, które w nich uczestniczyły. Już zapraszamy młodzież na kolejne rekolekcje, które odbędą się jesienią. Informacje będą dostępne  na stronie intenernetowej www.lsic.us.

ss. Bogusława Bagińska

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda