Home WiadomościZe Świata Relacja OO. Redemptorystów: Diecezjalne spotkanie młodzieży w Orsku w Rosji

Relacja OO. Redemptorystów: Diecezjalne spotkanie młodzieży w Orsku w Rosji

Redakcja

W dniach 26-29 lipca 2012 odbyło się w Orsku w Rosji V Diecezjalne Spotkanie Młodzieży Diecezji Saratowskiej. Spotkania te organizowane są w diecezji św. Klemensa co 3 lata, ponieważ w międzyczasie młodzież uczestniczy także w innego rodzaju spotkaniach i wyjazdach, np. w Światowych Dniach Młodzieży.

Odpowiadając na propozycję odpowiedzialnych za duszpasterstwo młodzieży w diecezji, podjęliśmy się zadania zorganizowania tego spotkania na terenie naszej parafii w Orsku. Oficjalnie akcja ta odbywała się od czwartku do niedzieli, ale pierwsze grupy młodzieży, szczególnie osoby zajmujące się muzyczną stroną spotkania, przyjechały już w poniedziałek. Można więc powiedzieć, że całe spotkanie trwało praktycznie tydzień, bo poprzedziły je warsztaty muzyczne.

W tych dniach do Orska przyjechała młodzież z kilkunastu parafii diecezji saratowskiej rozciągającej się od Woroneża przy granicy z Ukrainą, poprzez Kałkaz, aż do Kazania na północy i do Uralu na wschodzie, gdzie najdalej wysuniętą parafią jest właśnie Orsk. Gościliśmy więc młodzież z Woroneża, Rostowa nad Donem, Soci, Azowa, Taganroga, Nalcika, Wołgogradu, Saratowa, Marksa, Engelsa, Samary, Togliatti, Kazania, Ufy, Aleksjejewki, Orenburga i oczywiście Orska. Była też kilkunastoosobowa grupa młodzieży z Niemiec z diec. Osnobruk, którzy jako wolontariusze przyjechali do Orenburga, by pomagać przy budowie placu zabaw dla dzieci. Razem zebrało się w Orsku w tych dniach ponad 100 młodych osób oraz opiekunowie, wśród których było kilka sióstr zakonnych i pięciu księży oraz my z o. Zenonem jako gospodarze. Warto w tym miejscu podkreślić, że niektórzy uczestnicy spotkania mieli do pokonania drogę 2000 km, bo tak rozciągnieta jest nasza diecezja.

Temat V Diecezjalnego Dnia Młodzieży był zaczerpnięty z Listu św. Pawła Apostoła do Filipian i brzmiał „Zawsze się radujcie…”. W homiliach, katechezach i spotkaniach w grupach staraliśmy się podkreślać różne wymiary prawdziwej chrześcijańskiej radości. Każdy dzień spotkania wypełniała modlitwa, dwie katechezy a po nich spotkania w grupach, posiłki i czas na rekreację oraz odpoczynek. W centrum dnia była Msza św. Od piątkowego wieczoru do niedzieli obecny na spotkaniu był także Ks. Bp Klemens Pickel z Saratowa, który swoją obecnością i słowem dodawał uczestnikom wiele prawdziwej nieskrywanej radości.

Oprócz oficjalnych, tych poważnych i wesołych punktów pragramu, dla młodzieży bardzo ważną sprawą jest rozszerzenie swoich kontaktów i wzajemnych relacji. Dlatego wiele czasu młodzi ludzie spędzali na rozmowach, zabawach i dzieleniu się doświadczeniem ze swojego młodzieńczego przeżywania wiary. Znając dzisiajszą młodzież, kontakty te będą się zapewnie jeszcze rozszerzały i umacniały poprzez wykorzystanie portali społecznościowych.

Była to diecezjalna akcja dla młodzieży, ale raptem okazało się, że uczestniczymy w spotkaniu międzynarodowym. Z niektórych bowiem dużych miast naszej diecezji przyjechali także studenci z zagranicy, którzy w miejscu swojej nauki są zaangażowani w młodzieżowych grupach. W ten sposób, oprócz młodzieży z Niemiec, do Orska przyjechali młodzi ludzie z Nigerii, Burundi, Madagaskaru, Indii i Boliwii.

Spotkanie zakończyło się w niedzielę 29 lipca Mszą św. pod przewodnictwem bpa Ordynariusza i wspólnym obiadem razem z orskimi parafianami w przykościelnym ogrodzie. Trzeba przyznać, że również administracja miasta Orska pozytywnie odniosła się do naszego spotkania. Przedstawiciele władz miasta byli na oficjalnym rozpoczęciu oraz umożliwili młodzieży bezpłatne wejściówki do muzeum etnograficznego, wesołego miasteczka i na basen. Z tego ostatniego m.in. z braku czasu nie udało się skorzystać, natomiast zabawę na karuzelach nieoczekiwanie przerwała burza i ulewa. Niemniej jednak należy wyrazić uznanie administracji naszego miasta za gościnność i otwartość na inicjatywy religijne.

Po tygodniu pozytywnego zamieszania nastała w Orsku cisza, którą przerywają jedynie głosy i dźwięki robotników pracujących przy zewnętrznym wykończeniu klasztoru. Mamy nadzieję, że radość, której przez ostatnie dni byliśmy tu świadkami nie zagłuchnie, ale będzie teraz rozbrzmiewała swoim wspólnotowym i osobistym tonem w tych wszystkich miejscach, do których wrócili uczestnicy V Diecezjalnego Spotkania Młodzieży Diecezji Saratowskiej.

o. Piotr Łacheta CSsR

Za: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda