Home WiadomościZe Świata Kapucyni: Jubileusz w Ntoum

Kapucyni: Jubileusz w Ntoum

Redakcja

Parafia pw. św. Tomasza Apostoła w Ntoum w afrykańskim Gabonie, która od 2002 roku obsługiwana jest przez braci kapucynów z Prowincji Warszawskiej, obchodziła w tym roku swój złoty jubileusz. Jak na parafię w Gabonie 50 lat to dość dużo. W związku z czym uroczystości obchodzone były z dużym rozmachem. Od początku roku jubileuszowego, czyli od listopada ubiegłego roku, miało miejsce wiele wydarzeń duszpasterskich obejmujących rożne grupy z parafii: dzieci, młodzież, rodziny, chorych, osoby starsze. Zarówno w mieście Ntoum, jak i w przynależących do parafii wioskach miała miejsce peregrynacja obrazu Czarnej Madonny, połączonej z błogosławieństwem domów. Poza pracą duszpasterską miała miejsce również gruntowna przebudowa kościoła parafialnego. Został on poszerzony o 5 metrów, aby pomieścić parafian, zwłaszcza podczas większych uroczystości. Zmieniony został przeciekający dach nadając zupełnie nowy, piękniejszy kształt bryle kościoła. Na posadzce ułożone zostały płytki. Poza tym wymieniony został ołtarz, droga krzyżowa i elementy dekoracyjne. Rozpoczęto budowę 20-metrowej wieży kościelnej, na której zostanie w przyszłości umieszczony dzwon. Będzie to swego rodzaju przeciwwaga dla trzech minaretów, nawołujących do modlitwy muzułmanów. Ukończenie tej budowy pozostaje kwestią czasu.

W niedzielę na początku lipca w Ntoum odbyły się główne uroczystości związane z jubileuszem parafii. O ich znaczeniu dla Gabonu może świadczyć obecność nie tylko dwóch biskupów i kilku księży, ale również przedstawicieli władzy państwowej: premiera, ministra rolnictwa, ministra kultury, dwóch byłych premierów i innych osobistości. Obecny minister rolnictwa jest od wielu lat członkiem rady parafialnej w Ntoum; dzięki niemu udało się przeprowadzić wiele prac w kościele.

Kościół pod wezwaniem świętego Tomasza Apostoła, w dniu swojego święta patronalnego wypełnił się kolorem czerwonym z powodu wyprodukowanej tkaniny specjalnie na okazję tego święta, z której większość obecnych uszyło sobie ubranie. Jest to taki lokalny, afrykański zwyczaj podkreślający rangę święta.

Przewodniczący uroczystej Mszy dziękczynnej, arcybiskup Libreville Basile Mve Engone, wspomniał w czasie homilii o trudzie budowania parafii przez duchownych – najpierw ze zgromadzenia Ducha Świętego, następnie norbertanów i w końcu kapucynów. Pierwsi księża przed 50-cioma laty spotykali się z oporem wyznawców tradycyjnej religii animistycznej wobec budowy kościoła. Dzięki wytrwałości ewangelizatorów ziarno słowa wydało swój plon, które wciąż wzrasta wraz z rozwojem Ntoum. Obok dobrych owoców, można wciąż zaobserwować brak wiary i synkretyzm religijny. Pozostaje mieć nadzieję i pracować wytrwale, aby za przykładem patrona parafii św. Tomasza, niedowiarstwo przerodziło sie w wiarę dającą życie.

Po Eucharystii arcybiskup poświęcił nowoutworzoną grotę maryjną, a następnie wraz z innymi gośćmi zwiedził nową parafialną salę ekspozycji przedmiotów kultury gabońskiej. W sali tej umieszczone zostały maski, fetysze i cytry zbierane uprzednio przez br. Jerzego Siedleckiego – poprzedniego proboszcza w Ntoum. Niektóre z tych masek mogą mieć wielką wartość zagranicą, dzięki czemu byłoby wielu chętnych, aby je zabrać z parafii. Stworzenie takiej sali ekspozycji i jej inauguracja w obecności m.in. ministra kultury pomoże nie tylko tego nie stracić, ale rozpowszechniać dziedzictwo tutejszej kultury. Za utworzenie tej sali odpowiedzialny był br. Jacek Dybała.

W Ntoum obecnie jest czteroosobowa wspólnota: br. Paweł Truszkowski – gwardian i proboszcz, br. Jacek Dybała, br. Piotr Wrotniak oraz Thomas, osoba świecka.

Br. Piotr Wrotniak

Za: www.kapucyni.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda