Home WiadomościZe Świata Ojciec Paul Bird CSsR mianowany biskupem diecezji Ballarat w Australii

Ojciec Paul Bird CSsR mianowany biskupem diecezji Ballarat w Australii

Redakcja

W środę, 1 sierpnia, w południe czasu rzymskiego, Watykan poinformował, że Ojciec Święty powołał O. Paula Bird’a CSsR, prowincjała Prowincji Canberra, Australia, na biskupa diecezji Ballarat w Australii.

Paul Bird urodził się 17 lipca 1949 roku w Newcastle, jako syn Maurie i Olive Bird (z domu Burley). Posiada starszą siostrę Ann, starszego brata Maurie oraz młodszą siostrę Josie. Uczęszczał do parafialnej szkoły podstawowej w Carrington, prowadzonej przez Siostry Świętego Józefa oraz do liceum Braci Marystów w Hamilton.

Po ukończeniu szkoły średniej, w 1965 roku rozpoczął formację w Zgromadzeniu Redemptorystów. 11 lutego 1968 roku złożył pierwszą profesję zakonną w Galong. Następnie, w latach 1968-1971, odbył czteroletnie studia w seminarium redemptorystów w Ballarat; dało mu to okazję do zaznajomienia się z miastem i diecezją, którą będzie teraz prowadził jako biskup. Swoją formację seminaryjną ukończył w Yarra Theological Union w Melbourne.

17 maja 1975 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Johna Toohey’a w Waratah (Newcastle). Jako członek wspólnoty redemptorystów w Perth, a następnie w Sydney, wyjeżdżał do wielu parafii na terenie całej Australii, prowadząc misje parafialne, szkoły modlitwy i kaznodziejstwa

W 1979 roku wyjechał do Waszyngtonu, w USA, gdzie uzyskał tytuł „Master of Arts” na Katolickim Uniwersytecie Ameryki, ze specjalizacją z zakresu liturgii. Po powrocie do Australii w 1981 roku, osiadł w domu redemptorystów w Mayfield (Newcastle). Podjął na nowo apostolat misji parafialnych. Rozpoczął także wykłady z dziedziny liturgii w seminariach duchownych w Australii, Singapurze, Malezji i Samoa. Przez trzy kadencje był dyrektorem Instytutu Duszpasterstwa Liturgicznego w Brisbane. Od 1985 do chwili obecnej pełnił funkcję konsultanta krajowej Komisji Liturgicznej. Ostatnio skomponował muzykę do nowego tłumaczenia Mszału Rzymskiego.

W 1987 roku został mianowany przełożonym wspólnoty redemptorystów w Brighton (Melbourne). W tym czasie rozpoczął działalność redakcyjną „Majellan Publications”, którą pełnił aż do 2007 roku.

Łącznie przez 15 lat był członkiem Rady Prowincjalnej redemptorystów. W 1991 roku reprezentował australijskich redemptorystów na Kapitule Generalnej w Brazylii. Na Kapitule Generalnej w Rzymie, w 2009 roku, brał udział w sprawozdaniu Konferencji (ówczesnego „Regionu”) Azji i Oceanii na Kapitułę Generalną oraz prowadził nabożeństwo wykorzystując instrument muzyczny „didgeridoo” (instrument dęty australijskich aborygenów).

Od 2008 roku O. Paul Bird pełnił funkcję prowincjała, przejmując pełną odpowiedzialność za misję redemptorystów w Australii, Nowej Zelandii, Singapurze i Malezji oraz w Wiceprowincji Manila. Pełnioną dotychczas przez biskupa-elekta funkcję prowincjała redemptorystów przejmie O. Pat Corbett, dotychczasowy wikariusz prowincjalny Prowincji Canberra.

Diecezja Ballarat obejmuje około 400.000 mieszkańców, a liczba katolików wynosi około 100.000. Ma 52 parafii, 65 kapłanów (54 diecezjalnych i 11 zakonnych), 148 zakonnic i 29 zakonników. Diecezja Ballarat położona jest na południowym wybrzeżu Australii, w pobliżu Melbourne.

Biskup-elekt, Paul Bird, będzie następcą biskupa Petera Josepha Connors’a, którego dymisję, złożoną po ukończeniu 75 lat, przyjął Ojciec Święty. Biskup elekt zostanie konsekrowany na biskupa 16 października 2012 roku.

Za: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda