Home WiadomościZe Świata Relacja z Międzynarodowego Kongresu Terezjańskiego w Ávila

Relacja z Międzynarodowego Kongresu Terezjańskiego w Ávila

Redakcja

karmel.plW Ávila na zakończenie Roku Jubileuszowego 500-lecia urodzin św. Teresy od Jezusa, doktora Kościoła i reformatorki Karmelu,  w dniach od 21 do 27 września 2015 r., w gmachu CITeS odbył się Międzynarodowy Kongres Terezjański pod hasłem Patrimonio de la Humanidad. Organizatorem Kongresu był Zakon Karmelitów Bosych wraz ze wspólnotą CITeS, przy współpracy Narodowej Komisji ds. Jubileuszu 500-lecia Urodzin św. Teresy w Kastylii i León oraz pod patronatem kilku zaprzyjaźnionych fundacji (Fundación CITeS, Fundación V Centenario, JCyL, Casa Árabe).

Delegację z Polski na Kongresie stanowili: ks. dr hab. Marek Tatar, prof. UKSW w Warszawie i s. dr Sylwia Ciężkowska, salezjanka z Papieskiego Wydziału Nauk Wychowania „Auxilium” w Rzymie i zarazem postulatorka generalna zgromadzenia sióstr salezjanek. W kongresie uczestniczyła także jedna siostra karmelitanka misjonarka z Krakowa oraz my, trzy siostry karmelitanki Dzieciątka Jezus: m. Błażeja Teresa Stefańska, przełożona generalna, s. Konrada Zofia Dubel oraz s. Sofija Irena Ošmjanska z Rygi.

Językami używanymi na Kongresie, w przeważającej części, były j. hiszpański i j. angielski. Uczestnicy Kongresu pochodzili z kilku kontynentów i kilkudziesięciu krajów świata.

W dniu inauguracji Kongresu (21 IX) w CITeS uczestników Kongresu przywitał o. dr Fco. Javier Sancho OCD, dyrektor Uniwersytetu Mistyki CITeS, natomiast aktu inauguracji dokonał o. Saverio Cannistrà OCD, generał Zakonu oraz biskup Ávila – Jesús García Burillo. Wykład inauguracyjny na temat reformy literackiej św. Teresy od Jezusa wygłosił prof. Víctor García de la Concha, dyrektor Instytutu Servantesa i b. rektor Real Academia de la Lengua Española. Następnie, na podstawie słów św. Teresy: „Jamás dudé de su misericordia”, o terezjańskim doświadczeniu miłosierdzia i jego znaczeniu w dzisiejszym świecie, mówił mons. Silvio Báez Ortega, biskup pomocniczy diecezji Managua. Godziny wieczorne poszczególnych dni Kongresu wypełniał zazwyczaj program Festival Inernacional de Música Mística y Teresiana z udziałem m.in. Carmeli Martínez, Fernando Campillo, Fabioli Torrero, Susany Cordón.

W kolejnych dniach, do bardziej absorbujących tematów należy zaliczyć wystąpienie bpa Rowana Williamsa, bpa Cambridge i ex-arcybiskupa Prymasa Kościoła Anglikańskiego, na temat Teresa de Jesús: un pilar para el ecumenismo oraz referat wielkiego znawcy św. Teresy od Jezusa, teologa i biblisty o. Secundino Castro, który mówił na temat mistyki i fenomenów mistycznych św. Teresy La Experiencia trascendental de Santa Teresa.

W niektóre dni w salach paralelnych odbywały się również wykłady i dyskusje panelowe. W cyklu tematów o wpływie św. Teresy od Jezusa na inne rodzaje duchowości w Kościele, we środę (23 IX), polska salezjanka, s. dr Sylwia Ciężkowska, mówiła o założycielce swojego zgromadzenia w prelekcji pt. María Mazzarello e Teresa di Gesù.

W dniu 23 września, razem z ks. prof. M. Tatarem, udałyśmy się w prywatnej pielgrzymce do Segowii, by pomodlić się przy relikwiach św. Jana od Krzyża, gdzie uczestniczyliśmy także we Mszy św. odprawionej przez ks. Profesora oraz zwiedziliśmy klasztorny ogród i pustelnię św. Doktora Karmelu. Do osobliwości tego miasta należy także przepiękna gotycko-renesansowa katedra (zwana Damą Katedr) pw. Wniebowzięcia NMP i św. Fruktuoza oraz akwedukt z I w. jako relikt obecności rzymskiej na półwyspie iberyjskim.

We czwartek, 24 września, w godzinach popołudniowych, razem z o. Arturo (legionista Chrystusa, brat rodzony m. Carmen, przeoryszy klasztoru Wcielenia), udałyśmy się z prywatną pielgrzymką do sanktuarium maryjnego w Sonsoles, ok. 5 km od Ávila. Jest to miejsce uświęcone przez wieki modlitwą Hiszpanów, zdobywców nowego lądu i współczesnych, które w swej młodości znała również św. Matka Teresa. W drodze powrotnej dotarliśmy do Cuatro Postes, miejsca poza murami Avili, miejsca poza murami Avili, gdzie wg tradycji małą Teresę de Ahumada i jej brata Rodryga, zdążających do kraju Maurów na męczeństwo, spotkał ich wuj i zawrócił z drogi.

W dniu 25 września w godzinach przedpołudniowych wzięłyśmy udział we wspólnym zwiedzaniu starego miasta Ávila Teresiana z przewodnikiem – wolontariuszem z CITeS. Idąc od klasztoru Wcielenia w kierunku murów miasta szlakiem Teresy, mogliśmy zobaczyć m.in. muzeum domu rodzinnego św. Teresy, katedrę pw. Chrystusa Zbawiciela, kościół św. Jana Chrzciciela, gdzie 4 kwietnia 1515 r. była ochrzczona Teresa de Ahumada, kościół i klasztor św. Józefa, pierwszą fundację reformy terezjańskiej.

W piątkowe przedpołudnie w CITeS miał zaś miejsce bardzo wartościowy wykład o. Fco. Javier Sancho OCD, dyrektora Uniwersytetu Mistyki w Ávila, pt. Duchowość życia konsekrowanego Teresy od Jezusa. Głos ten inaugurował sesję z udziałem czterech prelegentów z różnych zakonów, którzy przedłożyli swoje opracowania na temat Teresa i wielkie charyzmaty życia konsekrowanego w Kościele.

W godzinach popołudniowych uczestniczyłyśmy w cyklu wykładów o aktualności myśli św. Teresy, prezentowanych przez przedstawicieli uczelni i hiszpańskich południowoamerykańskich, z uniwersytetów w Barcelonie, Meksyku i z Kolumbii. W tymże bloku tematów wysłuchaliśmy ekskluzywnego wykładu ks. prof. Marka Tatara z Warszawy, w języku angielskim, na temat Image of man in The Interior Castle Fortress of St. Teresa of Ávila as a response to the contemporary anthropological crisis.

W dniu 26 września podczas porannej Mszy św. w kaplicy CITeS miała miejsce prezentacja i ceremonia konsekracji ikony Teresy od Jezusa jako orantki, napisanej przez s. Teresę Benedyktę OCD (Paola Rigamonti), z jednego z włoskich Karmeli. Ikona ta w konkursie zdobyła pierwszą nagrodę. W tymże dniu skorzystałyśmy także z pielgrzymki autokarowej z CITeS-u do Alba de Tormes, by uczcić relikwie św. Matki Teresy, zwiedzić muzea jej poświęcone oraz pierwszy w Hiszpanii kościół pw. św. Jana od Krzyża.

O godz. 18 uczestniczyłyśmy we Mszy św. dla osób konsekrowanych w kościele klasztoru Wcielenia, z okazji liturgicznego wspomnienia męczenników hiszpańskich, której przewodniczył bp Jesús García Burillo – biskup Ávila. Wieczorem w gmachu Sali Kongresowej, wybudowanej z okazji wizyty św. papieża Jana Pawła II w Ávila (1982), wraz z uczestnikami Kongresu terezjańskiego obejrzałyśmy ciekawy spektakl teatralny na temat czterech stopni modlitwy wewnętrznej św. Teresy.

Niedzielne przedpołudnie w CITeS było wypełnione słowem ważnych osobistości Kościoła hiszpańskiego. O godz. 10 miał miejsce wykład kard. Ricardo Blázquez, arcybiskupa Valladolid i przewodniczącego Konferencji Episkopatu Hiszpanii, na temat Teresa de Jesús: Patrimonio Espiritual para el hombre de hoy. Jako drugi zabrał głos abp Carlos Osoro, arcybiskup Madrytu, vice-przewodniczący Episkopatu Hiszpanii, na temat Teresa de Jesús, un rostro de la alegría del evangelio. Aktu zamknięcia Kongresu Terezjańskiego, w imieniu Ojca Generała, dokonał o. Augustí Borrell OCD, wikariusz generalny, który przytoczył główne duchowe wyzwania przyszłości, jakie stoją przed Kościołem i Karmelem terezjańskim. Zwieńczeniem i dziękczynieniem za piękne i owocne dni Kongresu była uroczysta Eucharystia o godz. 13, której przewodniczył kard. Ricardo Blázquez.

Czas spędzony w Ávila był prawdziwie czasem łaski i odczuwalnej obecności św. Matki Teresy od Jezusa, która nas gościła w swoim klasztorze Wcielenia, troszcząc się o każdy szczegół naszego życia. We wszystkich miejscach, gdzie dane nam było się nawiedzać i modlić, miałyśmy świadomość przywileju i łaski, jaka nas spotkała i polecając św. Rodzicom Karmelu intencje Sióstr i Braci w Karmelu terezjańskim.

Relacja: s. Konrada Dubel CSCIJ

Za: www.karmel.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda