Rozpoczyna się 36. Europejskie Spotkanie Młodych

Ponad 4,5 tys. Polaków weźmie udział w rozpoczynającym się sobotę w Strasburgu we Francji 36. Europejskim Spotkaniu Młodych. Wraz z uczestnikami „pielgrzymki zaufania” z całego kontynentu będą zastanawiać się „co zrobić, żeby komunia między ludźmi kochającymi Chrystusa stała się dostrzegalna”. W spotkaniu weźmie udział 30 tys. młodych.

Polacy dotrą do Strasburga w sobotę w godzinach przedpołudniowych. W gronie tym są m.in. młodzi z warszawskich i krakowskich duszpasterstw akademickich, a także z Lublina, Wrocławia. Poznania i Gdańska.

Po zameldowaniu się w centrum Spotkania zostaną wysłani do miejscowości, które ich ugoszczą – po francuskiej i niemieckiej stronie Renu. Młodzi będą gośćmi tamtejszych parafii, zamieszkają w rodzinach lub innych miejscach zakwaterowania np. w szkołach i halach sportowych. Jeszcze tego samego dnia przyjadą wieczorem na wspólną modlitwę w halach wystawowych i dużych kościołach w centrum Strasburga.

W niedzielę 29 grudnia młodzi wezmą udział w niedzielnej celebracji w parafiach, które będą ich gościć. Po Mszy, wspólny prosty posiłek będzie okazją do zapoznania się z miejscowymi parafianami. Natomiast po południu, w różnych miejscach w centrum Strasburga i na terenie hal wystawowych odbędą się różne spotkania tematyczne dotyczące wiary i życia wewnętrznego, spraw społecznych, Europy, sztuki.

Na 31 grudnia zaplanowano spotkania w grupach narodowych. Tradycyjnie już młodzi spędzą przełom roku w lokalnych wspólnotach na czuwaniu modlitewnym o pokój na świecie, a po nim wezmą udział w „Święcie narodów”.

Jak podkreślają organizatorzy Spotkania, bracia z Taizé, wziąć udział w spotkaniu w Strasburgu znaczy „modlić się śpiewem i w ciszy w mieście, które jest symbolem pojednania; podążać do źródeł wiary wraz z dziesiątkami tysięcy młodych ludzi z całej Europy i spoza niej; poznać gościnność rodzin Alzacji i Badenii; spotkać się z ludźmi, którzy żyją Ewangelią pośród wyzwań naszych czasów; rozmawiać o kształcie i znaczeniu instytucji europejskich z ich przedstawicielami”.

Brat Alois skierował już do młodych i ich duszpasterzy „Cztery propozycje na rok 2014”. Młodzi będą też rozważać jego list „Odnowić więzi solidarności”. Wspólnota z Taizé podkreśla, że „chrześcijanie tworzą wielką wspólnotę przyjaźnie nastawioną do wszystkich ludzi. Mogą oni wspierać globalizację solidarności, która nie wyklucza żadnego narodu, żadnego człowieka”.

Europejskie Spotkanie Młodych w Strasburgu potrwa do 1 stycznia 2014 r. Spodziewanych jest w sumie 30 tys. uczestników, w tym: 4,5 tys. Polaków, 2,6 tys. Ukraińców, 1,4 tys. Włochów, 1,2 tys. Chorwatów, 1 tys. Białorusinów.

Taizé: w 2015 obchodzona będzie 75. rocznica Wspólnoty i 100. rocznica urodzin brata Rogera

W roku 2015 Wspólnota z Taizé będzie obchodziła 75. rocznicę istnienia oraz 100. rocznicę urodzin brata Rogera (12 maja 1915 – 16 sierpnia 2005 r.). Hasło tych uroczystości będzie brzmiało: „Odnowić więzy solidarności”.

Wspólnota prosi młodych, by w maju 2015 roku, kiedy przypadać będzie 100. rocznica urodzin brata Rogera, tam, gdzie mieszkają, spotkali się na modlitwie. Zachęca także do podjęcia solidarnego działania przywołującego pamięć Brata Rogera i wprowadzającego w czyn jego wezwanie do pójścia za Chrystusem.

W niedzielę 10 maja 2015 po południu do Taizé zostaną zaproszeni okoliczni mieszkańcy na modlitwę dziękczynną.

Latem 2015 roku każdego tygodnia odbywać się będą międzynarodowe spotkania młodych będące kontynuacją poszukiwań minionych trzech lat. Od 2 do 12 lipca odbędzie się spotkanie dla młodych zakonników i zakonnic. Jego uczestnicy – żyjący w klasztorach katolickich, prawosławnych i protestanckich – mówić będą o powołaniu zakonnym we współczesnym świecie. Od 9 do 16 sierpnia odbędzie się spotkanie ludzi młodych poświęcone perspektywom odnowienia więzi solidarności.

W niedzielę 16 sierpnia po południu odbędzie się modlitwa dziękczynna za życie i dzieło Brata Rogera w obecności zwierzchników różnych Kościołów.

Ostatnim wielkim wydarzeniem roku jubileuszowego w Taizé – od 30 sierpnia do 6 września – będzie sympozjum młodych teologów: „Wkład Brata Rogera do myśli teologicznej”, z wystąpieniami teologów protestanckich, prawosławnych i katolickich z różnych krajów.

Brat Roger urodził się 12 maja 1915 r. jako Roger Schutz-Marsauche w szwajcarskiej Prowansji. Jego ojciec był proboszczem w szwajcarskim kościele reformowanym, matka pochodziła z Francji.

W latach 1937-1940 studiował teologię w Lozannie, a następnie w Strasburgu. Od sierpnia 1940 r. zamieszkał w burgundzkiej wiosce Taizé. W tym czasie udzielał schronienia wielu ludziom, przede wszystkim Żydom, którym groziła śmierć. Stopniowo do brata Rogera przyłączali się inni bracia. Dwaj pierwsi z nich – to studenci z Genewy: Max Thurian, który studiował teologię i Pierre Souvairan, student agronomii. Wśród pierwszych braci byli też Niemcy i Francuzi, którzy do dziś stanowią najliczniejszą grupę w Taizé. W 1949 r. bracia złożyli śluby i zobowiązali się do życia na wzór wspólnoty klasztornej: została utworzona „Communauté” – Wspólnota.

Pierwsi bracia mieli korzenie ewangelickie. Później dołączyli do nich także katolicy. Wspólnota, licząca ponad 100 braci z 25 narodowości, zachowała do dziś charakter ekumeniczny.

Choć brat Roger wywodzi się z tradycji Kościoła reformowanego, Taizé czerpie z różnych źródeł. Z tradycji katolickiej bierze się wielki szacunek dla Eucharystii, z protestanckiej – do Biblii, a prawosławnej – kult ikon i śpiewy kościelne.

Od kilku dziesiątek lat Taizé przyciąga młodych ludzi z całego świata. Papież Jan XXIII powitał niegdyś brata Rogera słowami: „Oh, Taizé, ta mała wiosna!”. Jan Paweł II wielokrotnie przyjmował na audiencjach prywatnych założyciela Wspólnoty Taizé. Ta znajomość datowała się jeszcze z czasów krakowskich kardynała Wojtyły. 5 października 1986 roku przybył tam jako papież, spotykając się zarówno z młodzieżą jak i braćmi.

Od 1978 r. Wspólnota Taizé organizuje na przełomie roku wielkie spotkania młodzieży: w Afryce, Ameryce Północnej i Południowej, w Azji i Europie z udziałem dziesiątek tysięcy młodych ludzi.

Za swoją „pracę na rzecz pojednania” brat Roger otrzymał liczne odznaczenia, m.in. Nagrodę Templetona, uważaną za Nobla w dziedzinie religijnej, a także międzynarodową Nagrodę Karola przyznawaną przez Akwizgran i nagrodę UNESCO za wychowanie dla pokoju.

Brat Roger został zamordowany 16 sierpnia 2005 r. przez chorą psychicznie kobietę podczas wieczornej modlitwy w Kościele Pojednania.

KAI/mh

Za: www.deon.pl


W Strasburgu rozpoczyna się europejskie spotkanie młodych zorganizowane przez Wspólnotę z Taizé. Swój przyjazd zapowiedziało ponad 20 tys. osób. Jak co roku Papież skierował do młodych swoje przesłanie. Kładzie im na serce sprawę jedności chrześcijan. Wiarygodność orędzia chrześcijańskiego byłaby o wiele większa, gdyby chrześcijanie przezwyciężyli swoje podziały – czytamy w papieskim przesłaniu.

A czego po spotkaniu spodziewają się sami bracia z Taizé. Rozmawialiśmy o tym z przeorem wspólnoty bratem Aloisem.

„Po pierwsze pragniemy Kościoła będącego wielką wspólnotą przyjaźni – powiedział Radiu Watykańskiemu br. Alois. – Musimy poszerzać zasięg tej kościelnej przyjaźni na wszystkich chrześcijan. Musimy się jednoczyć, by pomóc światu zrozumieć przesłanie Ewangelii. Druga sprawa to pojednanie. Jest tak wiele konfliktów. Proces pojednania w Europie musi być kontynuowany. Kryzys materialny związany z bezrobociem, niepewną sytuacją, prowadzi też do kryzysów osobistych, kryzysu wartości. Ludzie pytają się o sens własnego życia. Widzimy, że młodzi stawiają to pytanie z wielką mocą. Zastanawiają się nad swoją przyszłością. Z tego względu musimy pogłębić ufność wypływającą z wiary. Ta ufność wiary daje też ufne spojrzenie na własne życie, na przyszłość. W Strasburgu spodziewamy się 2,5 tys. młodych z Ukrainy. Wiemy, że doświadczają dziś poważnych trudności. Musimy się w nich wsłuchać, aby to doświadczenie wspólnoty dodało im otuchy”.

kb/ rv

Za: Radio Watykańskie