Home WiadomościZe Świata RPA: 83-letni o. Joseph Hollanders OMI – pierwszy misjonarz zamordowany w 2020 roku

RPA: 83-letni o. Joseph Hollanders OMI – pierwszy misjonarz zamordowany w 2020 roku

Redakcja

Pracujący od ponad pół wieku w Republice Południowej Afryki belgijski oblat, 83-letni o. Joseph Hollanders, jest pierwszym w tym roku zamordowanym misjonarzem – podaje strona internetowa Kerknet.be.

Najprawdopodobniej misjonarz został zamordowany w niedzielę, po powrocie ze Mszy św. Jego martwe ciało ze związanymi rękoma i nogami policja znalazła w poniedziałek, w jego domu w wiosce Bodibe, w pobliżu z Lichtenburga w północno-zachodniej części kraju.

W ostatnim czasie w okolicy miała miejsce fala włamań. Misjonarz prawdopodobnie został okradziony w swoim domu, chwilę po powrocie z niedzielnej liturgii. Opowiadał o tych sytuacjach biskupowi Wiktorowi Phalanie z Kerksdorp, gdy ten odwiedził go w grudniu.

Prawdopodobnie właśnie wrócił z niedzielnej mszy. Jak zdegenerowanym musisz być, aby zaatakować starego, bezbronnego człowieka, takiego jak Jeff. Wszyscy wiedzą, że nie miał pieniędzy, że służył społeczności dotkniętej biedą. Wykorzystał każdy grosz, jaki kiedykolwiek miał, dla swojego ludu.
Znajomy z wioski, który umówił się z ojcem Hollanderem, znalazł go w poniedziałek rano. Jego ciało nie nosiło żadnych widocznych śladów obrażeń. Phalana podejrzewa, że ​​zmarł na atak serca lub przez uduszenie.

Jakie wielkie serce miał ten człowiek! Był pełen życia, energii i poświęcenia. Powiedział mi, że czuł się bezpiecznie, ponieważ był tak zaangażowany w społeczność. Jego lud był częścią jego życia. Nasz kraj osiągnął punkt, w którym nie ma już szacunku dla życia, Kościoła czy męża Bożego, który jest stary i bezbronny – mówił bp Phalana.

Pogrzeb odbędzie się środę, 22 stycznia, w katedrze w mieście Klerksdorp, gdzie również zostanie pochowany zmarły duchowny.

Policja prowadzi dochodzenie, ale nie podała żadnego bardziej obszernego komunikatu na temat przyczyn i przebiegu zdarzenia.

Joseph Hollanders OMI urodził się 4 marca 1937 r. w Meeuwen w Limburgii. 8 września 1958 r. złożył pierwsze śluby zakonne w Zgromadzeniu Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. W 1963 r. otrzymał święcenia kapłańskie i 31 stycznia 1965 r. wyjechał do Afryki Południowej. Pracował tam w różnych lokalizacjach w prowincji Northwest. Przez ostatnie dwa lata Jeff mieszkał i pracował w Bodibe.

Bodibe to około 25-tysięczne miasto, zamieszkałe wyłącznie przez Afrykańczyków. To bardzo biedny region. Nie ma przemysłu, więc bezrobocie jest wysokie. Młodzi ludzie nie mają żadnych perspektyw na przyszłość, wiele rodzin zmaga się z ubóstwem. W regionie szerzy się przestępczość, głównie z powodu problemów z narkotykami i piciem.

(pg/misyjne.pl/KAI/Kerknet.be)

Za: www.oblaci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda