Home WiadomościZe Świata RPA: Urna Ks. Bosko w Kapsztadzie

RPA: Urna Ks. Bosko w Kapsztadzie

Redakcja

Dwie wspólnoty salezjańskie, pięć parafii im powierzonych i wspólnota Córek Maryi Wspomożycielki z Kapsztadu długo przygotowywały się na przyjęcie urny mieszczącej cenną relikwię Ks. Bosko. Oczekiwanie trwało wiele miesięcy, a jego punktem kulminacyjnym było ostatnich pięć dni zaangażowania, modlitwy, refleksji i świętowania.

Wieczorem 10 lipca urna przybyła do salezjańskiego Instytutu. Powitali ją ks. Fancois Dufour, Przełożony Wizytatorii “Błogosławionego Michała Rua” Republiki Południowej Afryki, i ks. Eoin Farrelly, koordynator peregrynacji relikwii.

Ks. Michael Connell, dyrektor instytutu, przewodniczył krótkiej ceremonii powitania przed oddaniem do publicznej czci relikwii Ks. Bosko. Później salezjanie zarezerwowali dla siebie odpowiedni czas do refleksji i modlitwy wspólnotowej. Następnie wspólnota francuska z Kapsztadu czuwała przez całą noc pod przewodnictwem salezjanina, ks. Victora Kyanga. Dzień później, 11 lipca, została odprawiona Eucharystia z udziałem dzieci i młodzieży ze szkoły.

Wieczorem urna została przewieziona do parafii Maryi Wspomożycielki w Lansdowne, znajdującej się na podmiejskim obszarze Kapsztadu, gdzie powstała pierwsza placówka salezjańska w Republice Południowej Afryki; salezjanie zostali tam wysłani w 1896 r. przez błogosławionego Michała Rua. Parafianie oczekiwali w wielkiej liczbie z dużym wyprzedzeniem, pomimo niesprzyjającej pogody. Ks. Canice Dooley, dyrektor i proboszcz, powitał relikwię przed Mszą św., której przewodniczył ks. Roy Isaac.

Urna pozostała w Lansdowne przez cały czwartek. Następnego dnia rano została przewieziona do Delft, gdzie Córki Maryi Wspomożycielki mają swoją placówkę, a po południu – do Hanover Park – do parafii pw. Naszej Pani Różańcowej. Liczny był udział wiernych, a zwłaszcza młodzieży. W sobotę, 14 lipca, przyszła kolej na parafię św. Jana Bosko w Westridge; kościół był całkowicie wypełniony, tak że nie można było wejść do środka. Wieczorem urna powróciła do Lansdowne.

Bardzo uroczysty był program ostatniego dnia pobytu urny w Kapsztadzie. W niedzielę, 15 lipca, zostały odprawione, jak to bywa w zwyczaju, trzy Msze św. z udziałem pielgrzymów innych parafii. Wczesnym popołudniem bp Stephen Brislin, arcybiskup Kapsztadu, przewodniczył Eucharystii, a koncelebrowali wraz z nim: bp Lawrence Patrick Henry, emerytowany arcybiskup i jego poprzednik, bp Joao Rodrigues, emerytowany biskup Tzaneen i były wychowanek salezjański, a także 25 kapłanów diecezjalnych i salezjańskich. Kazanie wygłosił ks. Eoin Farrelly.

Celebracja, którą charakteryzował styl młodzieżowy i radość, została przygotowana we współpracy z parafiami w Hanover Park, Westridge i Lansdowne, którą koordynowali liturgista Jenny Johnson i salezjanin koadiutor Watts Clarence oraz członkowie Salezjańskiego Ruchu Młodzieżowego.e dal Movimento Giovanile Salesiano.

“Czuję się szczęśliwy i dumny, że mogę powiedzieć, iż Ks. Bosko otrzymał wielkie przyjęcie w Kapsztadzie. We wszystkich miejscach, w których relikwia przebywała, przybywali ludzie, aby zobaczyć wielkiego świętego młodzieży” – zaświadcza salezjanin, ks. Roy Isaac. “Był to doprawdy czas uzdrowienia wewnętrznego; wiele osób ustawiło się w kolejce do spowiedzi. Wielu odczuło przebudzenie duchowe i miało poczucie pokoju i ukojenia w czasie gdy modlili się przed relikwią świętego”.

W poniedziałek, 16 lipca, urna opuściła Kapsztad, udając się do Harare, w Zimbabwe.

Za: www.infoans.org.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda