Home WiadomościZe Świata Rzym: Dni Duchowości Rodziny Salezjańskiej 2013

Rzym: Dni Duchowości Rodziny Salezjańskiej 2013

Redakcja

Także w tym roku odbywają się Dni Duchowości Rodziny Salezjańskiej. W tym spotkaniu studium, jedności i dzielenia się charyzmatem, mającym swoją XXXI edycję, uczestniczy około 400 osób z 28 krajów. Jego tematem, inspirującym się Wiązanką Przełożonego Generalnego, jest pedagogia Księdza Bosko.

Dni te stanowią doświadczenie naukowe, jego program obfituje w zachęty do poznania i formacji ludzkiej, chrześcijańskiej i salezjańskiej. Charakter prelekcji, prelegenci i tematy, jakie im zostały wyznaczone, to wszystko zostało bardzo starannie dobrane, w powiązaniu z tematem Wiązanki, jaką każdego roku Przełożony Generalny, kontynuując tradycję zapoczątkowaną przez Ks. Bosko, przekazuje salezjańskiemu światu. Poszczególne punkty programu wyznaczają prawdziwą drogę pogłębienia, mającą pobudzić uczestników do aktywnego udziału.

Dni te są także doświadczeniem jedności, ponieważ gromadzą przedstawicieli 31 grup, które tworzą Rodzinę Salezjańską: zgromadzenia zakonne oraz stowarzyszenia osób świeckich i konsekrowanych, które zostały założone przez Ks. Bosko, a które inspirują się jego charyzmatem i stylem wychowawczym.

Dni te są również doświadczeniem dzielenia się charyzmatem, ponieważ oferują, oprócz tematycznej analizy Wiązanki, chwile braterstwa, modlitwy i dzielenia się opiniami. Przebywanie ze sobą, a w sposób szczególny praca w grupach, stanowią dobrą okazję do wzajemnego poznania się uczestników, stwarzając im możliwość wypowiedzenia się odnośnie do przebytej drogi, praktyk duszpasterskich, wyzwań kulturowych, społecznych i wychowawczych związanych z różnymi obszarami geograficznymi.

Doświadczenie Dni Duchowości także w tym roku wychodzi poza mury “Salesianum” w Rzymie. Dzięki zastosowaniu nowych technologii można śledzić w domu przebieg tego wydarzenia. Teksty prelekcji, video, zdjęcia, materiały audio – są dostępne na odpowiedniej stronie, powstałej we współpracy ekipy organizacyjnej, Dykasterium ds. Komunikacji Społecznej i Missioni Don Bosco.

Msza św. w niedzielę 20 stycznia, której będzie przewodniczyć ks. Pascual Chávez, będzie transmitowana na kanale satelitarnym Telepace i w streamingu na stronie missionidonbosco.tv o godz. 10.00 i zostanie powtórzona o godz. 12.50 (GMT+1).

W tym roku znaczący jest wkład, gdy chodzi o doświadczenie osób i dzieł. Już dzisiejszego popołudnia trojga ludzi młodych zabierze głos w świetle swojego doświadczenia osobistego i biblijnej konferencji ks. Juana José Bartolomé. W panelu, przewidzianym w piątek, weźmie udział czterech prelegentów, którzy, pod kątem swojej profesji, omówią system prewencyjny: świat młodzieży – David Viagulasamy (Koordynator europejski MGS); edukacja/Prawa Człowieka – Carola Carazzone (Prezes VIS); pedagogia – Alessandro D’Avenia (pisarz, nauczyciel); sprawy społeczne/polityka – Cristiano Magdi Allam (dziennikarz, polityk i pisarz). Po południu, w dziele w Cinecittà, gdzie przeniosą się uczestnicy, zostaną zaprezentowane dobre praktyki w zakresie pedagogiki salezjańskiej, a wieczorem nowicjusze z Nave wystąpią z recitalem. Istotnie, w tych dniach młodzi salezjanie angażują się w próby w związku z pierwszym przedstawieniem, dotąd nie wystawianej sztuki pt. “D’argento vivo” (“Żywe srebro”).

ANS – Rzym

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda