Home WiadomościZe Świata Rzym: doktoraty h.c. dla ambasador Suchockiej i abp. Ladarii SJ

Rzym: doktoraty h.c. dla ambasador Suchockiej i abp. Ladarii SJ

Redakcja

Ambasador Rzeczpospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej Hanna Suchocka otrzymała doktorat honoris causa Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego. Wraz z nią analogiczne wyróżnienie przyznano sekretarzowi Kongregacji Nauki Wiary, abp. Luisowi Ladarii SJ. Uroczystość odbyła się dzisiaj w Instytucie Jana Pawła II Studiów nad Małżeństwem i Rodziną papieskiej uczelni, co, jak zaznacza ambasador Suchocka, jest dla niej szczególnie ważne.

„Chciałam wyrazić wielkie zadowolenie z tego, że ten doktorat honoris causa mogę dostać właśnie w Instytucie Jana Pawła II – powiedziała Radiu Watykańskiemu polska ambasador. – Stale mi wraca w pamięci, że właśnie Janowi Pawłowi II składałam listy uwierzytelniające. Całym moim działaniem staram się być wierna jego myśli i nauczaniu. A zatem fakt, że instytut przez niego założony przy Uniwersytecie Laterańskim zdecydował się nadać mi ten honorowy tytuł, jest dla mnie niezwykle wzruszający i uważam to za wielkie wyróżnienie” – powiedziała Radiu Watykańskiemu polska ambasador.

W wykładzie po nadaniu honorowego doktoratu Hanna Suchocka mówiła o nadziejach i obawach wyznawców Chrystusa co do przyszłości Europy, zwłaszcza w tym co dotyczy obecności chrześcijańskich wartości w prawie unijnym. Z kolei abp Ladaria poruszył w swoim wykładzie kwestię roli ciała w ekonomii zbawienia.

„Moje wystąpienie jest bardzo proste. Skupia się na wcieleniu Chrystusa jako centrum dziejów i podstawie zbawienia. Nie mówię bezpośrednio o małżeństwie, bo się na tym nie znam. Ale jest oczywiste, że rodzina, Kościół domowy jest punktem fundamentalnym. Jeśli nie rozpoczyna się od rodziny, nie ma o czym mówić w przypadku społeczeństwa. A zatem rodzina jest punktem centralnym społeczeństwa, ale i Kościoła, który przecież buduje się na rodzinie. A z drugiej strony Kościół może dać jasny pogląd na temat małżeństwa i rodziny jako centrum, jądra społeczeństwa. Niestety wiemy, że dziś jest wiele problemów w tej dziedzinie, a Kościół może tu dać jasną i pewną naukę. I to czyni” – podkreślił abp Ladaria.

tc/ rv

Za: Radio Watykańskie

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda