Home WiadomościZe Świata Rzym: Generał Salezjanów odwiedza po raz pierwszy dom formacyjny

Rzym: Generał Salezjanów odwiedza po raz pierwszy dom formacyjny

Redakcja

Wczoraj przed południem, 29 kwietnia, ks. Ángel Fernández Artime udał się do salezjańskiego nowicjatu “San Luigi Versiglia” w Genzano di Roma. Oczekiwali na niego magistrzy nowicjatów oraz nowicjusze z Genzano i Pinerolo wraz z wszystkimi postnowicjuszami inspektorii włoskich, którym towarzyszyli ich formatorzy; ci ostatni uczestniczą w tych dniach w spotkaniu “Faccia a Faccia” (Twarzą w twarz).

Po powitaniu na podwórku, słowach pozdrowienia ks. Leonardo Manciniego, inspektora Włoch Środkowych, oraz prezentacji obecnych grup, której dokonał ks. Guido Errico, prenowicjusze i nowicjusze odbyli spotkanie z Przełożonym Generalnym, które rozpoczęło się grą pod nazwą “Będziesz łowił ludzi”.

Następnie, nowicjusze z Pinerolo zaprezentowali swój nowicjat: “Ja was wybrałem: wytrwajcie w miłości mojej”. Przełożony Generalny powiedział o tym, jak zwykł przeżywać dzień świąteczny, ponieważ ten różni się od codziennej rutyny, pełnej spotkań i zajęć. Mówiąc z prostotą i serdecznością, uwypuklił znaczenie służby i zachęcił młodych w formacji do kształtowania serca zdolnego do służenia z pokorą, by mogli stać się pewnego dnia salezjanami o ojcowskim sercu.

Przełożony Generalny podkreślił znaczenie towarzyszenia na drodze wzrastania i dostrzeżenia blilskości Boga i Księdza Bosko, i zaznaczył, że był zawsze szczęśliwy z tego powodu, że jest salezjaninem. Opowiadając o drodze swojego powołania, ujawinił, że miał wiele innych możliwości, ale widząc styl życia salezjanów, postawił sobie pytanie: „A dlaczego nie ja?”.

Potem zachęcił obecnych do tego, by nie lękali się, gdy w sercu odczują wezwanie Boże, dodając, że nawet rodzice nie powinni się bać o powołanie swojego syna, radząc mu, by oddał wszystko w ręce Boga i polecił wstawiennictwu Księdza Bosko.

Po jego przemówieniu nowicjusze z Genzano zaprezentowali swój nowicjacki hymn: “Ja jestem krzewem, wy latoroślami”, a potem był jeszcze był czas na szybkie postawienie pytań Przełożonemu Generalnemu, który odpowiadając na trzy z nich, te najbardziej specyficzne, pomógł nowicjuszom i postnowicjuszom właściwie odczytać ich motywacje powołaniowe.

To braterskie spotkanie zakończyło się modlitwą, a następnie Eucharystią ku czci św. Katarzyny ze Sieny, patronki Włoch. W czasie homilii Przełożony Generalny powiedział, że jest silnie przekonany o matczynej obecności Maryi i stwierdził: „Ona uczyniła ze swojego macierzyństwa delikatny blask miłości naszego Boga, który jest Ojcem o sercu mamy”.

Przed powrotem do Rzymu nowicjusze podarowali Przełożonemu Generalnemu Kronikę tych dni z podpisami wszystkich uczestników. Ks. Fernández Artime dziękując za ten dar, i żartując, powiedział, że uwzględni ją, kiedy będzie musiał mianować nowych dyrektorów i inspektorów.

ANS – Rzym

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda