Home WiadomościZe Świata Rzym: Międzynarodowy Kongres Konfederacji Kongregacji Oratorium Św. Filipa Neri

Rzym: Międzynarodowy Kongres Konfederacji Kongregacji Oratorium Św. Filipa Neri

Redakcja

W rzymskim Domu „Salesianum” w dniach 5 – 12 września br. odbył się Międzynarodowy Kongres Konfederacji Kongregacji Oratorium Św. Filip Neri w którym uczestniczyło 125 Filipinów z całego świata. Z polskiej Federacji w tym międzynarodowym spotkaniu uczestniczyło 17 kapłanów z wszystkich Kongregacji Oratorium Św. Filipa Neri.

Uczestników Kongresu powitał dotychczasowy Prokurator Generalny Konfederacji

O. Edoardo Aldo Cerrato – biskup nominat, który decyzją Benedykta XVI z dnia 28.07.2012r. został powołany z Oratorium Rzymskiego na biskupa ordynariusza Ivrei w Metropolii turyńskiej.

O. Edoardo Aldo Cerrato zdał szczegółowe sprawozdanie z działalności Prokuratora Generalnego Konfederacji Kongregacji Oratorium Św. Filipa Neri, który to urząd pełnił przez trzy kadencje tj. przez 18 lat służył całej wspólnocie Kongregacji Oratorium Św. Filipa Neri na świecie. Na szczególną wdzięczność zasłużył się troską o nowe fundacje domów kongregacyjnych, których w tym czasie powstało aż 20 … w tym również w Polsce – w Poznaniu na Świerczewie, a także w Wilnie.

Zgodnie z procedurami prawa wybrano przewodniczącego Kongresu, którym został O. Maria Avilos z Teksasu. Zasadniczym tematem obrad Kongresu i zgodnie z przygotowanym „Instrumentum Laboris” było pogłębienie refleksji nad działalnością apostolską Kongregacji Oratorium i jej typową specyfiką posług pastoralnych jakimi powinni odznaczać się filipińscy duszpasterze.

Ze szczególnym akcentem podkreślano potrzebę, troski o dziedzictwo duchowe i kulturalne jakim powinna zająć się każda wspólnota kongregacyjna. W czasie obrad Kongresu podjęto dyskusję nad potrzebą zmian i aktualizacją naszych Konstytucji i Statutów Generalnych, a także dokonano wyborów nowych władz Konfederacji Kongregacji Oratorium Św. Filipa Neri.

1. Delegatem Stolicy Apostolskiej – Wizytatorem został ponownie wybrany O. Felix Selden z Kongregacji w Wiedniu

2. Prokuratorem Generalnym Konfederacji Kongregacji Oratorium Św. Filipa Neri został wybrany O. Mario Alberto Aviles z Kongregacji w Pharr – Teksas USA.

3. Postulatorem Generalnym został wybrany O. Mauro De Gioia z Kongregacji w Genui.

4. W Deputacji Permanentnej z polskiej Federacji został ponownie wybrany Ks. Mirosław Prasek z Kongregacji w Radomiu.

Z uczestnikami Kongresu Konfederacji Oratorium Św. Filia Neri spotkał się Prefekt Kongregacji Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego JEm. Ks Kardynał João Braz De Aviz, który również przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej i wygłosił do zgromadzonych homilię. Refleksje rodzące się w sercach i umysłach uczestników Kongresu Generalnego Rzym 2012 każą z optymizmem patrzeć w przyszłość Oratoryjnego życia, którego duch św. Flipa ożywia filipińskie wspólnoty i czyni je potrzebnymi i aktualnymi w kościele i świecie.

Powstające wciąż nowe kongregacje i reaktywowanie kanonicznie tych, które z różnych przyczyn zawiesiły swoją duszpasterską działalność, a dziś nie raz po wielu latach ożywają i rozpoczynają na nowo kongregacyjne życie np. w diecezji Ratyzbona siedmiu kapłanów i oratoryjny wolontariat podejmuje filipińską działalność duszpasterską.

Pełne nadziei i radości świadectwo z powstania nowej wspólnoty w Niemczech przekazał inicjator reaktywowania kongregacji w Niemczech prezentując siedmiu nowych współbraci Filipinów.

Obrady Kongresu zakończono Mszą Św. koncelebrowaną pod przewodnictwem nowego biskupa – filipina O. Edoardo Aldo Cerrato, któremu na zakończenie Mszy św. Międzynarodowego Kongresu Konfederacji Kongregacji Oratorium Św. Filipa Neri, Federacja polska wręczyła dar – obraz Matki Bożej Świętogórskiej Róży Duchownej z Gostynia, który w niedziele 7 października br. odbędzie ingres do swojej diecezji w Ivrei.

Ks. Zbigniew Starczewski COr
Prokurator Federacji Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri w Polsce

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda