Home WiadomościZe Świata Rzym: nowy numer Spicilegium Historicum CSsR

Rzym: nowy numer Spicilegium Historicum CSsR

Redakcja

Ukazał się drugi w 2019 r. numer półrocznika historycznego Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela „Spicilegium Historicum Congregationis Sssmi Redemptoris”.

Dostępny będzie niedługo, podobnie jak poprzednie numery, w Biblioteka Wyższego Seminarium Duchownego Redemptorystów w Tuchowie oraz w wielu znaczących bibliotekach uniwersyteckich na świecie.

Czasopismo wydawane jest regularnie przez Instytut Historyczny Zgromadzenia Redemptorystów, który obchodził w zeszłym roku 70 lat swego istnienia. Jego obecnym dyrektorem jest Polak, o. dr Adam Owczarski CSsR.

WIĘCEJ: 70 lat Instytutu Historycznego Zgromadzenia Redemptorystów

Krótkie prezentacje dwóch wybranych artykułów:

Vincenzo La Mendola, C.Ss.R., P. Ernesto Bresciani, C.Ss.R. (1838–1919) – cento anni dalla morte

O. Ernesto Bresciani CSsR jest kluczową postacią dla zrozumienia wydarzeń historycznych Zgromadzenia Redemptorystów i Kościoła we współczesnych czasach. Uosabia postać „redemptorysty przejściowego”, między postawą klasyczną, promowaną przez przełożonego generalnego Maurona (II poł. XIX w.), a nowym sposobem życia i pracy misyjnej, kształtowanym pod rządami przełożonych generalnych Rausa i Murray’a (koniec XIX w. i I poł. XX w.). Ten kustosz i zwolennik tożsamości redemptorystowskiej oraz alfonsjańskiej ortodoksji ucieleśniał w swoim czasie model redemptorystów, związanych przede wszystkim ze Zgromadzeniem, o międzynarodowym rozmachu i spojrzeniu, a także silnym „senus Ecclesiae”.

Alfonso V. Amarante C.Ss.R., Giovanni Pepe, II Generalato di P. Vincenzo Trapanese (1849-1854)

Ci, którzy pisali o Przełożonym Generlanym o. Vincenzo Trapanese albo zaliczali go do grona wielkich członków Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela, w tym także do „ofiar niesprawiedliwości, arogancji i niewdzięczności”, albo wręcz przeciwnie, przedstawiali go sprawcę podziałów i nieporozumień, powielając ujęcia dwóch frakcji, które gorzko konfrontowały się w tym niespokojnym okresie historii redemptorystów (połowa XIX w.) Jednak, interpretując fakty, często odnosili się tylko do źródeł, które pasowały do ich przekonań. Autorzy artykułu nie twierdzą, że chcą powiedzieć ostatnie słowo na temat tej strony historii redemptorystów, ale pragną chronologicznie ukazać źródła, które do nas dotarły, pozostawiając czytelnikowi wyciągnięcie osobistych wniosków. Uważna lektura dokumentów może ujawnić, że nie było ani zwycięzców, ani przegranych, a jedynie rozdarte dusze.

Wszystkie artykuły nowego numeru „Spicilegium historicum CSsR” (Annus LXVII, 2019, Fasc. 2):

  • Vincenzo La MENDOLA CSsR, P. Ernesto Bresciani CSsR (1838-1919) – a cento anni dalla morte.
  • Roberto ETCHEVERRY CSsR, La primera comunidad redentorista en Argentina: Nuestra Senora de Las Victorias.
  • Viktor MIŚUTH CSsR, Devotion to Our Mother of Perpetual Help at the Houses of the Redemptorists of the Latin Rite in Slovakia.
  • Martin MACKO CSsR, Maria Schnee: Die Erste Niederlassung in Böhmen.
  • Andrzej MAKOWSKI CSsR, The Servant of God Bernard Łubieński, missionary, prefect of the second novitiate and theoretician of popular missions.
  • Alfonso V. AMARANTE CSsR, Giovanni PEPE, II Generalato di P. Vincenzo Trapanese (1849-1854).

Za: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda