Home WiadomościZe Świata Słowacja: europejskie spotkanie braci zakonnych redemptorystów

Słowacja: europejskie spotkanie braci zakonnych redemptorystów

Redakcja

Drugie europejskie spotkanie braci zakonnych redemptorystów odbyło się w Michalovcach na Słowacji w dniach 25–27 października 2019 r.

Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób misyjne powołanie brata można lepiej i bardziej autentycznie realizować w obecnym świecie.

Pierwszego dnia zastanawialiśmy się nad nowym dokumentem Generalnego Sekretariatu ds. Braci oraz przedstawiliśmy nasze sugestie i refleksje. Potem Rozmawialiśmy także o naszej obecnej sytuacji i przyszłości. Po południu przybyli pozostali bracia ze słowiańskich jednostek, aby dołączyć do spotkania: Prowincji Warszawskiej, Lwowską, Bratysławsko-Praskiej i Wiceprowincji Michalovce. Rozpoczęliśmy modlitwą w bazylice, gdzie umieszczone są relikwie bł. męczennika Metoda Dominica Trčki CSsR. Po braterskiej kolacji przeprowadziliśmy się do innego domu redemptorystów w Stropkowie.

W sobotę, 26 października spotkaliśmy się w większej grupie – członkowie sekretariatu (6) i pozostali bracia z Polski (1), Ukrainy (7) i Słowacji (5). W sumie było nas 19. Br. Jeffrey Rolle CSsR, Radny Generalny przedstawił nam nowy dokument i poprowadził dyskusję. Zgodziliśmy się, że należy dziś podkreślić pozytywną tożsamość postaci brata redemptorystów. Naszym zadaniem jest torowanie drogi ku nowej mentalności.

Po południu zwiedziliśmy miasto Stropkov, gdzie w 1921 r. przybyli pierwsi redemptoryści obrządku łacińskiego i bizantyjskiego, i tutaj założyli swój pierwszy klasztor na Słowacji. Później wysłuchaliśmy drugiej konferencji o. JohannesaRömelta CSsR, koordynatora Konferencji Redemptorystów w Europie na temat planu apostolskiego i rekonfiguracji KRE oraz zastanawialiśmy się nad możliwym wkładem braci. Podkreślono, że konieczna jest nauka języków urzędowych naszego Zgromadzenia. Będzie to nie tylko pomocne w organizowaniu spotkań, ale ma również zasadnicze znaczenie dla dzisiejszej misji braci.

W niedzielę, 27 października zaczęliśmy od uczestnictwa w liturgii obrządku wschodniego w kościele z ludem. Następnie wybraliśmy się na wschodnią Słowację, gdzie zwiedziliśmy stare miasto Bardejov (UNESCO) oraz dom i kościół redemptorystów w Starej Lubowni. Po obiedzie wspinaliśmy się w góry na słynne miejsce pielgrzymek maryjnych – Litmanová, a na koniec odwiedziliśmy Siostry Redemptorystki obrządku łacińskiego w Kieżmarku.

o. Metod Marcel Lukačik CSsR, Przełożony Wiceprowincji Michalovce, Słowacja

Za: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda